Lidová škola urbanismu - pozvánka na druhý ročník

Zdroj
Tomáš Vích
Vložil
Tisková zpráva
14.04.2014 08:45
Tématem 2. ročníku LŠU jsou Vize města 21. století.

1. Přednáška: "Město krátkých vzdáleností"
15. 4. 2014 úterý, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: Prof. Ing. arch. Karel Maier, Csc.
Anotace: Návrat k pěšímu městu jak jej známe z 19. století. Prostorová skladba a urbanistické principy v 21. století nás vedou zpět k tradičnímu městu, a způsobu, kterým se postupně vyvíjelo posledních 2000 let.
 
2. Přednáška: "Post-communist transformation and local democracy: a critical perspective" (Postkomunistická transformace a demokratická samospráva: kritický pohled)
přednáška proběhne v anglickém jazyce
28.4. 2014 pondělí, od 18.00 v sále ARCHIP (Fr. Křižíka 1, Praha 7)
Přednášející: Martin Horák, Ph.D.
Anotace: Drawing on a study of urban development politics and policy in the 1990s, Horak will explore the roots of the enduring problems of closed governance and corruption that Prague has faced during the past two decades. 
 
3. Přednáška: "Vize města klubu Za starou Prahu"
5.5. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: PhDr. Richard Biegel, Ph.D.
Anotace: Od svého založení v roce 1900 Klub Za starou Prahu rozvinul komplexní představu o vzhledu Prahy. Jaké byly souvislosti a podmínky postupného vývoje této vize? Kdo a co jí ovlivňovalo? A jaká je tato vize dnes? 
 
4. Přednáška: "Město včera, dnes a zítra"
19.5. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: Ing. arch. Vlado Milunić
Anotace: Vlado Milunić, nestor tvorby zdravého, inspirativního a pro některé též provokativního urbanismu, představí své životní zkušenosti. Jak se město vyvíjí od 50. let 20. stol., a jak se vyvíjí nyní? Jaká je jeho budoucnost?  Zářící město 21. století.
 
5. Přednáška: "Urbanismus věc veřejná?"
9.6. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: MgA. Lucie Doleželová, Ph.D.
Anotace: Na několika příkladech městských regenerací bude ilustrován vývoj urbanistického managementu. Zamyslíme se nad otázkou, zda dobrý urbanismus dělá dobrý architektonický návrh nebo řízení celého procesu a jakou roli v něm hrají investice a legislativa.
 
6. Přednáška: "Ökohauptstadt Freiburg - ekologický model města"
29.9. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: Dipl. Ing. Jakob Hurrle
Anotace: Neobvyklá koalice radikálů, studentů a zemědělců se stala hnací silou německého ekologického hnut, které odstartoval boj proti stavbě jaderné elektrárny v obci Whyl poblíž Freiburgu. Tento a mnohé jiné konflikty v 70. a 80. letech hluboce změnili společenské klima regionu a lidé se začali silně identifikovat s ekologickými principy. Tento vývoj měl rovněž vliv na principy městského plánování ve Freiburgu, který se dnes prezentuje jako modelové ekologické město (čtvrti bez aut, vysoce efektivní systém hromadné dopravy) se silnými participativními tradicemi.  
 
7. Přednáška: "Růst Prahy: odlišný přístup"
20.10. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: Alberto di Stefano
Anotace: Jakožto alternativu snahy uspokojit rostoucí bytové potřeby v Praze sebe-zahlcujícím modelem nové residenční výstavby na nezastavěných pozemcích představí Alberto di Stefano některé ze svých projektů a projektů svých kolegů, které jsou založeny na konverzi a novém využití bývalých industriálních a zemědělských komplexů, a to jak ve městě, tak i v jeho okolí. Ekologické snahy o uchování nezastavěné půdy jdou ruku v ruce se záchranou úžasných nevyužitých architektonických komplexů a brownfieldů. Výsledky se projeví jako relevantní jak z hlediska urbanistického, tak i sociálního.
 
8. Přednáška: "Kamenné město"
10.11. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: Ing. arch. Jaroslav Zima
Anotace: Jaroslav Zima bude vyprávět dramatický příběh o Vltavském Generelu, nerealizovaném projektu jeho DA studia z roku 1994. Tento projekt je dodnes jediným poválečným návrhem komplexního rozvoje Prahy v duchu tradičního města. Autoři Generelu představí svou vizi pražského urbanismu po 20 letech svého úsilí o jeho realizaci. Proč právě tak samozřejmý obrázek města jako města naráží na odpor a nepochopení?  

9. Přednáška: "Městský prostor po konci Moderny"
8.12. 2014 pondělí, od 18.00 v Galerii Jaroslava Fragnera (Betlémské náměstí 169/5a, Praha 1)
Přednášející: Ing. arch. Martin Kloda
Anotace: V minulosti byla města zakládána, vyvíjela se a zanikala na základě logiky společenských a přírodních podmínek. Skrze postupný staletý vývoj postupně dosáhly životaschopných struktur, které tak zbožňujeme a ceníme si jich dodnes. Rychlost, s níž se svět mění v důsledku průmyslové a technické revoluce je příliš rychlá na to, aby takové změny společnost dokázala přijmout a absorbovat. Po celé století tomuto novému řádu udával směr modernismus. Jak budou města vypadat po jeho konci?  

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články