Friedhelm Mennekes SJ : Švýcarská senzibilita

Tři výhledy : Gion Caminada, Herzog & de Meuron, Peter Zumthor

Zdroj
Centrum teologie a umění, Dominikánská 8
Vložil
Tisková zpráva
15.03.2018 07:05
Praha

Staré Město

Přednáška prof. Friedhelma Mennekese na téma Švýcarská senzibilita se uskuteční ve čtvrtek 15. března 2018 v 19:30 hodin v barokním refektáři dominikánského kláštera u Sv. Jiljí (vstup Jilská 7a).

Profesor Mennekes představí tři výrazné polohy současné švýcarské architektury, a to na příkladech tří konkrétních staveb, které důverně zná a které mu přirostly k srdci. V Muzeu umění Kolumba v Kolíně nad Rýnem dlouhodobě provádí návštěvníky. S Gionem Caminadou v poslední době spolupracuje na ETH v Curychu. A Museum Unterlinden v Kolmaru s Isenheimským oltářem Matthiase Grünewalda, zvláště po skvělé obnově Jacquesa Herzoga a Pierra de Meurona, je dalším místem pravidelného přemýšlení o prostoru, obraze a dynamice vcítění.

Prof. em. Dr. phil., Lic. theol. Friedhelm Mennekes SJ
(* 1940), jezuita a emeritní profesor praktické teologie a sociologie náboženství na Phil.-theol. Hochschule Sankt Georgen ve Frankfurtu nad Mohanem. Od konce 70. let zásadně spoluutváří dialog církve, víry a současného umění, spolupracuje s autory jako Joseph Beuys, Eduardo Chillida, James Lee Byars, Jannis Kounellis, Anish Kapoor atd. Nejdříve pořádal výstavy ve Frankfurtu nad Mohanem ve farnosti sv. Marka – Nied a na frankfurtském hlavním nádraží. V letech 1987–2008 působil v Kolíně nad Rýnem, kde založil dnes již světoznámou Stanici umění Sv. Petra – Kunst-Station St. Peter. Mennekes je autorem mnoha knih, katalogů a odborných článků a hostujícím profesorem na několika světových univerzitách. Nakladatelství Triáda ve spolupráci s Centrem teologie a umění vydalo Mennekesovu knihu: Nadšení a pochybnost. Nové umění ve starém kostele.

Pořádá platforma Dominikánská 8 a Centrum teologie a umění při KTF UK.
Profesionální tlumočení přednášky i diskuze bude zajištěno.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články