Filmové večery s architekturou V.

přehlídka filmů o architektuře, kinosál Břetislava Bakaly v Brně, pátek 9. prosince 2011

Zdroj
Občanské sdružení CENTRUM ARCHITEKTURY
Vložil
Tisková zpráva
16.11.2011 02:00
Přednášky

Občanské sdružení CENTRUM ARCHITEKTURY, ve spolupráci s Turistickým informačním centrem města Brna, pořádá pro všechny příznivce filmu a architektury v  pátek 9. prosince 2011 v kinosále Břetislava Bakaly v Brně, již pátý ročník přehlídky filmů o architektuře. V české premiéře budou uvedeny tři americké snímky: film David Chipperfield režiséra Michaela Blackwooda, dále dokument o možnostech a přednostech tradiční hliněné architektury a jejím uplatnění v současnosti První země: Nekompromisní ekologická architektura a portrét špičkového holandského architekta Rem Koolhaas: A kind of architect.

FILMOVÉ VEČERY S ARCHITEKTUROU V.

18:00
David Chipperfield
(USA, 2011, režie Michael Blackwood, 59 min)   
Dokument představuje britského architekta, nositele Řádu britského imperia, člena RIBA a Královské akademie,  Sira Davida Alana Chipperfielda. Jeden z nejvýznamnějších současných světových architektů se narodil v Londýně v roce 1953, v současné době má kanceláře v Londýně, Berlíně, Miláně a zastoupení také v Šanghaji. Film zachycuje architekta nad kresbami, skicami, pracovními modely retrospektivní výstavy 25-leté existence kanceláře David Chipperfield Architects "Form Matters", která se uskutečnila v roce 2010 v italském městě Pisa.
      
19:15
First Earth: Uncompromising Ecological Architecture
První země: Nekompromisní ekologická architektura

(USA, 2009, režie David Sheen, 90 min)           
Strhující a evokující dokument o alternativním způsobu stavění. Film není návodem, spíše odpovědí na otázku, proč, v současné době urbánní rozpínavosti, by mohlo mít smysl stavět hliněné domy. "First Earth" obhajuje oprávněnost, patřičnost stavění domů z hlíny v  kontextu jakýchkoliv kulturních a společensko-ekonomických prostředí - od arabské pouště po americké městské džungle.
   
21:00
Rem Koolhaas: A Kind Of Architect
(USA, 2008, režie Markus Heidingsfelder, Arthouse Films 97 min)
Vizuálně invenční a provokující portrét architekta, o kterém sám Rem Koolhaas prohlásil: " je to jediný film o mně, který mám rád".

Málokterý architekt způsobil tolik senzace mimo architektskou "komunitu". Jeho nizozemské velvyslanectví v Berlíně, koncertní síň Casa da Musica v Portu či Guggenheimovo muzeum v Las Vegas jsou fungujícímí příklady vizionářských teorií tohoto holandského architekta. 
Jeho tvorba přesahuje architekturu, Koolhaas je známý také jako spisovatel, filmař a společenský komentátor. Snímek je poutavým portrétem vizionáře, který nás svými idejemi chytí za srdce, ukazuje široký tvůrčí záběr architekta a jeho schopnost komunikovat prostřednictvím různých médií.
Formou rozhovorů s jinými architekty a přáteli Rema Koolhaase film skládá poutavý pohled na architekta v tvůrčím procesu a formuluje jeho význam a přínos v oboru - Koolhaas na základě svých teorií vytvořil dílo, které architekturu posunulo do nové úrovně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články