A1.zip - Učit architekturu eticky?

Doprovodný program v rámci výstavy A1.zip

Zdroj
UMPRUM
Vložil
Tisková zpráva
16.02.2019 20:50
Praha

Staré Město

Jan Šépka
Barbora Ponešová
Michal Kuzemenský

V rámci výstavy A1.zip vás srdečně zveme na druhou ze série doprovodných programů:

Kristek, Kuzemenský, Ponešová a Šépka
Učit architekturu eticky?
ve středu 20. února 2019 od 19:00 hodin
Galerie UM, UMPRUM nám. Jana Palacha 80, Praha 1
vstup zdarma

Ani ve škole se nevyhneme morálním dilematům, které provázejí praxi architekta. Na školách pak ještě více než v běžném světě můžeme vědomě ohýbat projekty i zadání tak, aby se v nich zrcadlil náš pohled na svět. Jak se ale vztahuje současné školství k současnému světu? A jde vůbec zkoušet nastavovat otázky etiky v idealizovaných podmínkách školy? Jaká je role škol architektury při redefinici hranic oboru samotného v kontextu paradigmatických změn?
Role pedagoga se zdá být klíčová. Určuje zadání a pokládá otázky. Učí řemeslu i kritickému myšlení. Mají být zadání již z principu etická a morální, nebo to ani nejde? Má a dá se to vůbec učit? Do jaké míry jsou to vědomá rozhodnutí metody učení? Jak se v zadáních odráží společenská, sociální nebo ekologická odpovědnost?
Diskuze o učení se zúčastní zástupci tří škol - Jan Kristek, nový děkan brněnské Fakulty architektury VUT, Barbora Ponešová rovněž z VUT Brno, Michal Kuzemenský z FA ČVUT a Jan Šépka, současný vedoucí ateliéru A1 na UMPRUM. Moderovat bude bývalá studentka A1, Viktória Mravčáková.
Diskuse je součástí doprovodného programu k výstavě A1.zip. Vstup zdarma.

Facebooková událost >
0 komentářů
přidat komentář

Související články