Na výstavu o bytové kultuře 70. let naváží přednášky

Vložil
ČTK
28.10.2007 21:05
Praha

Praha - Vysoká škola uměleckoprůmyslová (VŠUP) připravila po úspěšné výstavě Husákovo 3+1, která se věnovala bytové kultuře 70. let, i sérii přednášek na toto téma. První z nich se bude konat v úterý 30. října a bude se věnovat okolnostem vzniku sídlišť v tehdejším Československu pohledem sociologa. Další tři přednášky se uskuteční 13. a 27. listopadu a 11. prosince, vždy v  úterý od 18:00 v hlavní budově VŠUP.
    Téma první přednášky zní Ideové a politické příčiny vzniku sídlišť v Československu pohledem sociologa a přednese ji Jiří Musil. Hlavními oblastmi jeho odborného zájmu jsou sociologie města, sociální ekologie, a sociální teorie a byl též spolupracovníkem autorů výstavy Husákovo 3+1.
    Jejími pořadateli byli především studenti oboru Dějiny a teorie designu a nových médií VŠUP. Expozici vytvořili proto, že design 70. let se v zahraničí těší stále většímu zájmu laiků i odborníků, ale v tuzemsku tomu tak zatím příliš není.
    Svoji školní galerii proto na uplynulý měsíc proměnili v dokonalou repliku panelového domu typu VVÚ-ETA (známý třeba z  pražského Jižního Města), do kterého proudily denně stovky lidí. Výstavu zakončila aukce některých vystavených předmětů a expozice by se měla koncem roku přestěhovat do Brna.
    Druhá přednáška se bude věnovat kdysi velmi známému ÚBOKu, tedy Ústavu bytové a oděvní kultury, zejména jeho působení v 70. letech. Třetí lekci bude mít historik moderní architektury Rostislav Švácha a jeho přenáška má prostý název Architektura českých sídlišť. Sérii přednášek uzavřou designéři Michal Froněk a Jan Němeček večerem na téma Průmyslový design 70. let.
    Výstava Husákovo 3+1 byla součástí projektu s názvem 3 x sedmdesátá, který zahrnuje ještě výstavu Fotografie 70. let v ČSR, která se koná do neděle v  Klatovech, a připravovanou přehlídku Uměleckoprůmyslového muzea. Ta se bude věnovat módě zmíněného období a chce představit životní styl desetiletí na oděvech a oděvních doplňcích československé a zahraniční výroby i produktech domácích švadlen. Potrvá od prosince do února 2008.
0 komentářů
přidat komentář