Jiří Oplatek a Ivan Koleček: Švýcarsko neexistuje

Druhá podzimní přednáška Kruhu v rámci cyklu My v zahraničí

Zdroj
Kruh
Vložil
Tisková zpráva
05.10.2010 12:30
Přednášky

Jiří Oplatek
Ivan Koleček

Jiří Oplatek / Ivan Koleček

La Suisse n'existe pas (Švýcarsko neexistuje)


čt 07. října 2010 19:30h

místo konání: Experimentální prostor Roxy/NoD, Dlouhá 33, Praha 1
pořadatel: občanské sdružení KRUH
   
V rámci letošního cyklu přednášek My v zahraničí pořádaného sdružením Kruh se druhý čtvrtek v říjnu představí čeští architekti působící ve Švýcarsku - Jiří Oplatek (*1944) a Ivan Koleček (*1943). Jiří Oplatek odešel do Švýcarska v roce 1969 po ukončení studia architektury na VUT v Brně. Usazuje se následně v Basileji, kde až do roku 1993 vede ateliér spolu s architektem Vischerem. Dnes vede vlastní projektovou kancelář Oplatek Architekten. Oplatek svou tvorbou zaujal již v roce 1973, kdy zvítězil v soutěži na architektonicky a konstrukčně neobvyklou telekomunikační věž na kopci St. Chrischona poblíž Basileje (dokončena 1984). V nedávné době získal ocenění za projekt multifunkčního komunitního centra v Basileji, osobitě vloženého pod konstrukci mostu Dreirosen.
Ivan Koleček též absolvoval Fakultu architektury na VUT v Brně. Do Švýcarska odešel v roce 1969 a od roku 1982 vede v Lausanne samostatný ateliér. Ve své praxi se zaměřil především na rekonstrukce historických objektů (Abbaye de Bonmot, Chesserex, 1995). Je autorem zajímavého projektu věznice v Lonay (1986-92). V nedávné době  se podílel na obnově paláce kantonálních muzeí, knihovny a kantonálního sněmu - Palais de Rumine  v Lausanne (spolupráce Jacques Besson, Csilla Horvath).
Od devadesátých let jsou oba architekti opět v úzkém kontaktu s českým prostředím a přednášejí na FA VUT v Brně.

vstupné 60Kč
publikace a trička Kruhu jsou při přednáškách v prodeji za výhodnou cenu

partneři: Experimentální prostor Roxy/NoD, Ministerstvo kultury ČR, Škola architektury AVU Praha, Švýcarská kulturní nadace Pro Helvetia, Velvyslanectví Švýcarské konfederace
projekt podpořili: Konsepti s.r.o., Magistrát hl. m. Prahy, MDA Praha s.r.o., Metrostav a.s., Sipral a.s.
mediální partneři: Era 21, Kulturní čtrnáctideník A2, Radio 1, archiweb.cz
info: www.kruh.info, www.roxy.cz
0 komentářů
přidat komentář

Související články