Zchátralé sídlo Schlaraffia v Jablonci je ke koupi za korunu

Vložil
ČTK
28.01.2014 20:35
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - Několik set lidí se zatím podepsalo pod petici za záchranu chátrajícího bývalého sídla pánského spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou. Obávají se, že po zamítavém stanovisku ministerstva kultury zařadit zámeček mezi památky ho čeká demolice. Současný vlastník, firma Malina-Safety, nyní budovu bez pozemku nabízí za jednu korunu. ČTK o tom dnes informoval jednatel společnosti Radek Malina.
    Případný zájemce by ale navíc musel zaplatit i náklady za rozebrání budovy a její odvoz. Nový vlastník by tak odhadem musel zaplatit stovky tisíc až miliony. "Tento postup by umožnil znovupostavení objektu na jiném, lépe vyhovujícím místě. Další využití této kulturní a turistické pamětihodnosti může nadále připomínat činnost spolku recesistů Schlaraffia," uvedl Malina.
    Autorka petice, studentka Tereza Žembová, o nabídce současného majitele zámečku u autobusového nádraží zatím nic bližšího neví. "Nemyslím si ale, že by to bylo řešení," řekla ČTK. Obává se, zda by stěhování zchátralé budově ještě více neuškodilo. Pokud by se stěhování ukázalo jako reálná možnost, připouští, že by se pro její financování pokusila uspořádat veřejnou sbírku. Za prioritní ale nyní považuje snahu, aby ministerstvo přehodnotilo svůj názor a sídlo pánského spolku zařadilo mezi kulturní památky. Chce nasbírat aspoň 20.000 podpisů, aby petice měla nějakou váhu. "U sebe mám 300 podpisů, další archy se ale ke mně ještě nedostaly," řekla.
    Žádost o zapsání budovy na seznam kulturních památek zamítlo ministerstvo loni v prosinci, navzdory podpoře jablonecké radnice. "Ve zdůvodnění stojí, že objekt je architektonicky nepříliš hodnotnou stavbou, jejíž památkové a kulturní hodnoty tkví v propojení se spolkem Schlaraffia. Vzhledem ke stavebnětechnickému stavu budovy by případná obnova znamenala prakticky stavbu kopie objektu a další pokračování řízení o prohlášení domu za kulturní památku by bylo bezpředmětné," uvedla mluvčí jablonecké radnice Martina Hozová.
    Firma Malina-Safety s více než 60 zaměstnanci původně chtěla zakomponovat zámeček do rozšíření svého výrobního a administrativního areálu. Podle Maliny se ale nedohodli s městem ohledně odkupů pozemků sousedících s jejich závodem a od původního projektu upustili.
    Zámeček u autobusového nádraží byl postaven v roce 1908 a jako sídlo jednoho z klubů Schlaraffie byl výjimečný, protože obvykle si toto sdružení svá sídla pronajímalo nebo upravovalo některé budovy. Ve Schlaraffii se scházela pánská společnost a lépe situované vrstvy. Činnost spolku měla oddychový charakter.
0 komentářů
přidat komentář

Související články