Zastupitelé Slaného dali zelenou revitalizaci historického jádra

Vložil
ČTK
18.09.2008 11:00
Praha

Slaný (Kladensko) - Zastupitelé Slaného dali zelenou revitalizaci historického jádra města. Již dříve souhlasili s úpravami Vinařického ulice a Masarykova náměstí, dnes schválili zbylou část rozsáhlé revitalizační studie počítající mimo jiné s úpravami Husovy třídy. Město chce na opravy historického centra získat peníze od Evropské unie.
    Studii několik let připravoval tým architektů pod vedení profesora Jaroslava Sýkory. Experti rozdělili Slaný na 22 celků, peníze EU by měly plynout na rekonstrukci tří z nich - Vinařického ulice, Masarykova náměstí a Husovy třídy. Úpravy Husovy ulice přitom dosud nebyly schváleny. "Co se týče jiných celků, nemáme časovou tíseň, ale v případě Husovy třídy ano, protože má být součástí žádosti o dotaci na jaře 2009," uvedl starosta Ivo Rubík.
    Revitalizace středu města si vyžádá mnohamilionové investice. "To je zatím studie. Teprve když se udělá kompletní prováděcí projekt, tak se ukáže, kolik to bude stát," řekl ČTK místostarosta Pavel Bartoníček. Z evropských peněz bude možné pokrýt až 92,5 procenta celkových nákladů na revitalizaci, zbytek uhradí město z rozpočtu.
    Kvůli vypracování studie byly zapotřebí rozsáhlé průzkumy a rozbory. Velkou neznámou je totiž hlavně podzemí města se spletí nejrůznějších stok a chodeb. "Je to středověké město - a tak to pod ním i vypadá. Jsou tady kanalizační řady z  moderního hlediska absolutně nepochopitelně založené," poznamenal již dříve Rubík. Radnice má podzemí zmapováno do hloubky 7,5 metru. Některé domy však mají až třípatrová sklepení, která zasahují 16 metrů pod úroveň chodníku.
    Ulice historického jádra nebyly po dlouhou dobu zásadněji rekonstruovány, stopy po posledních rekonstrukcích jsou podle architektů víceméně nešetrnými zásahy do městské památkové zóny s vnášením cizích materiálů či neodpovídajících prvků městského mobiliáře. Historické centrum Slaného je podle odborníků v současnosti myšlenkově a stylově neutříděné, tvář ulicím nadále vtiskává bývalé dopravní řešení, kdy náměstí sloužilo jako autobusové nádraží.
0 komentářů
přidat komentář

Související články