Zastupitelé K. Varů se pohádali kvůli prodeji historických domů

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
23.11.2006 16:00
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Karlovarští zastupitelé se dnes pohádali kvůli prodeji tří historických domů v centru lázní. Přestože byl tento návrh stažen z programu jednání a rada zrušila i výběrové řízení na prodej objektů v  Lázeňské ulici, opozice označila počínání vládnoucí koalice ODS a ČSSD za podivné. Záměr prodat domy kritizovali hlavně komunisté, Evropští demokraté a Karlovarská občanská alternativa.

    Jiří Kotek (ED) označil ODS a ČSSD za pseudokoalici, která jedná pod vlivem různých osobních zájmů. Její počíná při pokusu prodat domy považuje za podivné a naprosto nepochopitelné. "Ať mi někdo vysvětlí, proč měly budovy dostat firmy, které nabídly až o 50 milionů korun méně, než nabízeli jiní zájemci," uvedl Kotek.
    Komunisté prodej a případné opakování výběrového řízení zásadně odmítají a zpochybnili i zpracování znaleckého posudku. Podle nich není objektivní, aby takový posudek zpracovala firma, která je správcem zmíněných nemovitostí. "Je to velmi cenný majetek, jehož bychom se určitě neměli zbavovat. Komise pro hospodaření s majetkem města vůbec neprojednala kritéria pro výběr," řekl zastupitel KSČM Jaroslav Borka.
    Vedení města nedokázalo zdůvodnit, proč rada vlastně výběrové zrušení po zveřejnění výsledků zrušila. Ve středu uvedl mluvčí magistrátu, že to bylo kvůli personálním změnám v zastupitelstvu a radě po komunálních volbách. Náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD) na zastupitelstvu dnes oznámil, že zrušení tendru ovlivnila média, která o něm špatně informovala a poškodila město. ČTK nakonec řekl, že rozhodnutí o zrušení tendru bylo hlavně spontánní. "Podmínky řízení nám to umožňovaly," dodal Hybner.
    Na zastupitelstvu vystoupili i zástupci dvou firem, které výběrové řízení na prodej domů vyhrály. Markéta Azemovičová ze společnosti Slot Game řekla, že je události související s prodejem domů poškozují. Zdůraznila, že sice nenabídla nejvyšší cenu, ale v letech 2003 až 2006 přispěla městu na jeho vlastní akce a jemu organizovaným nebo podporovaným subjektům přes 26 milionů korun. "Námi nabídnutých 47 milionů nebylo konečnou cenou. Zavázali jsme se i k finančnímu daru deset milionů korun pro Nadaci města K. Vary," poznamenala Azemovičová.
    Sklárna Moser měla získat další z  nabízených domů. Teď zvažuje, zda se vůbec opakovaného výběrového řízení, pokud ho město vyhlásí, zúčastní. "To nyní nemůžeme říci. Bude záležet na tom, jaké budou podmínky. Zrušení výběrového řízení nás vyloženě nepoškodilo. Pouze nám delší čas vázalo bezúročně jistinu 50 milionů korun, kterou jsme museli v  hotovosti složit," uvedl ředitel sklárny Antonín Vlk.
    Domy v centrální lázeňské části, za něž mohlo po vyhodnocení výběrového řízení město získat přes 110 milionů korun, označuje řada zastupitelů jako rodinné stříbro. Sídlí v něm například městské infocentrum, muzeum Zlatý klíč a klub Paderewski. Město ale už nechce do historických domů dále investovat. Rekonstrukce všech objektů by podle energetických auditů stála 60 milionů až 70 milionů korun. Příliš vysoké investice a malý zájem o nabízené pronájmy provoz budov značně prodražuje, zdůvodnil snahu o prodej náměstek Hybner.
0 komentářů
přidat komentář