Zakázku na stavbu brněnského kampusu VUT prověří policie

Vložil
ČTK
21.04.2010 22:35
Rektor VUT prof. Ing. Karel Rais, CSc., MBA: "Vzdálenost mezi zakázkou a správní radou je obrovská."
Brno/Praha - Spornou miliardovou zakázku na výstavbu nového kampusu Vysokého učení technického (VUT) v Brně, na kterou v úterý upozornily Hospodářské noviny a server deníku iHNed.cz, prošetří protikorupční policie. Poté, co HN zveřejnily, že na CD se zadávací dokumentací se podílel pracovník firmy OHL-ŽS Ivo Uhýrek a jeho firma následně tendr s nabízenou cenou 1,12 milirdy korun vyhrála, si policie vyžádala CD se zadávací dokumentací zakázky.
    Škola dnes uvedla, že trvá na zákonnosti zakázky na výstavbu nové budovy za více než miliardu korun. VUT je připraveno komukoli prokázat, že nebyl porušen zákon zákonu, řekl dnes ČTK kvestor Vladimír Kotek. Proti informacím HN se ohradila i vítězná firma.
    HN ale podle serveru iHNed.cz zjistily, že propojení školy a firmy, jež miliardovou zakázku získala, je mnohem užší než jen to, že její pracovník se podílel na zadávací dokumentaci zakázky. Přímo ve správní radě školy prý sedí Michal Štefl, předseda představenstva a generální ředitel OHL ŽS.
    "Vzdálenost mezi zakázkou a správní radou je obrovská, k detailům zakázky se nemohli dostat," řekl serveru rektor Karel Rais na podezření ze střetu zájmů. Víc ale o pochybnostech mluvit nechtěl, škola se prý vyjádří v tiskové zprávě.
    "Správní rada nevypisuje ani neorganizuje výběrová řízení," přidal se Michal Hašek (ČSSD), jihomoravský hejtman a současně člen správní rady. Přitom právě Hašek již vybídl předsedu rady a brněnského primátora Romana Onderku (rovněž ČSSD), aby svolal mimořádné zasedání. Štefl by tak nakonec zkoumal, zda jeho firma postupovala transparentně a neměla před konkurencí výhodu, napsal server.
    Zpochybnění zakázky znamená pro školu problém. Miliardová stavba má být financována z evropských dotací, konkrétně z programu Výzkum a vývoj pro inovace. "Je tu vážné podezření a dotace by měly být pozastaveny, než se zakázka přezkoumá," řekla HN Veronika Ondráčková, zástupně ředitele odboru Národního fondu ministerstva financí, který řídí a kontroluje toky evropských dotací. A ministerstvo školství, v jehož gesci program je, už oznámilo, že samo okolnosti zakázky prověří, napsal server Hospodářských novin.

HEXAPLAN INTERNATIONAL spol. s r.o.: Nová budova Fakulty elektrotechnické VUT v Brně
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zobrazit všechny komentáře

Související články