Z bývalé jídelny Škody Plzeň vznikne planetárium

Zdroj
Václav Prokš
Vložil
ČTK
25.05.2010 19:35
Plzeň

Plzeň - Plzeňský Ateliér Soukup dokončil projekt přestavby bývalé jídelny plzeňské Škodovky na planetárium, které Plzni chybí, údajně jako jedinému krajskému městu v ČR. Regionální technické muzeum, které má od předloňska v sousední hale Techmania Science Center popularizující vědu a techniku, hodlá do přestavby a vybavení planetária investovat 150 milionů Kč. ČTK to řekl architekt Jan Soukup, jehož ateliér zároveň připravil projekt dostavby celé sousední budovy Techmanie.

    "Do konce června podáme žádost o 600 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace," ředitel muzea Vlastimil Volák. Kromě planetária se z peněz zaplatí přestavba a vybavení budovy interaktivního centra Techmanie. V prioritní ose programu, zaměřené na vznik a rozvoj science center, je alokováno 2,2 miliardy Kč a Regionální technické muzeum, jehož centrum bylo pilotním projektem v ČR, má i díky kompletně připraveným stavbám velkou šanci.
   
"Projekt planetária je velmi pěkný a zachoval ráz kulturní památky, což nebylo úplně jednoduché,"
dodal Volák. Uvnitř haly vzniknou dvě různě velké sférické kupole pro výuku.
    "Budova ASAP s obloukovým tvarem a větracími věžičkami je pozoruhodná, podobně jako všechny stavby ve staré Škodovce. Stavěla ji firma Müller a Kapsa a použila lepené dřevěné vazníky do oblouku, což byl patent, který koupila v Británii," uvedl Soukup. Hala vznikla v roce 1917, kdy se bývalá zbrojovka výrazně rozrostla a zvýšila svoji plochu na dvojnásobek a potřebovala kantýnu. Poté, co se rozšířila o automobilové závody, jídelnu zrušili a vrátila se tam opět za komunistické éry. Stejná hala je v areálu firmy Dioss v nedalekých Nýřanech.
    Z budovy ASAP povede most, po němž se návštěvníci dostanou do prvního patra Techmanie, kde vzniknou nově laboratoře, klubovny, školicí místnosti a dílny. "Techmanii navštívilo od otevření v listopadu 2008 přes 100.000 lidí z dojezdové vzdálenosti do hodiny," řekl Volák. Plzeň i kraj, které nárazově přispívají na provoz, chtějí nyní s muzeem uzavřít smlouvu o spolupráci do roku 2019. Schválit by ji měla nejbližší zastupitelstva a centru by dlouhodobě garantovala každoroční podporu.
    Škoda Holding darovala budovu ASAP i s pozemky Regionálnímu technickému muzeu loni v červnu, stejně jako budovu pro Techmanii. V ní má holding vlastní expozici, kterou dále doplňuje, například o trolejbus z roku 1946, parní stroj a první laminátovou lokomotivu.
    "Jsme jediným krajským městem, kde není planetárium. Máme ho, ale zařízení je složené v bednách," uvedl personální šéf Škody Holding Josef Bernard. Budova, v níž bylo do roku 1997 planetárium umístěno, dnes slouží okresnímu soudu. Hvězdárna a planetárium, příspěvková organizace města, nyní zajišťuje jen přednáškovou a popularizační činnost.
0 komentářů
přidat komentář