Výstavba kanceláří v Praze vzrostla, zájem o ně ale klesá

Vložil
ČTK
04.09.2007 22:45
Praha

Praha - V Praze nadále roste výstavba kancelářských budov, poptávka po nich ale klesá. V polovině letošního roku se rozloha pražských kanceláří zvýšila o 6,2 procenta na 2,1 milionu metrů čtverečních. Zájem byl nově o 70.200 metrů čtverečních, což je o 56 procent méně než loni. Nejvíce poptávaná byla Praha 5, plánované projekty se budou soustředit do Prahy 4 a 6, vyplývá z průzkumu, který na dnešní tiskové konferenci zveřejnila poradenská společnost v oblasti realit DTZ.
    S klesající poptávkou po komerčních nemovitostech, mezi které kromě kanceláří patří i sklady a maloobchody, se snižuje i jejich výnos. V polovině letošního roku se nejvyšší počáteční výnos z  těchto realit pohyboval kolem šesti procent, což ve srovnání s rokem 2002 znamená až téměř poloviční pokles.
    Nejvýnosnější investice jsou do průmyslových a logistických skladů, kde jsou výnosy 6,5 procenta. S 5,5 procenta následují investice do maloobchodů. Nejméně výhodné jsou investice do kancelářských budov, které činí o čtvrt procenta méně.
    Vzhledem ke klesajícím výnosům z komerčních nemovitostí přesouvají obchodníci své investice do trhu s byty, u kterých stále výrazně převažuje prodej před pronájmy.
    Dalším důsledkem klesající výnosnosti investic do kanceláří, maloobchodů a skladů se projevuje odchodem zahraničních investorů z trhu střední a východní Evropy. "Investoři cítí, že obchodovat v realitách už v tomto regionu není tak snadné jako dříve, kdy platilo, že jakákoliv investice zde bude výnosná," uvedl šéf investic DTZ George Lewis.
    Dodal, že nejčastěji u nás investují obchodníci z Velké Británie, USA, Rakouska a Německa, kteří z komerčních nemovitostí preferují investice do maloobchodů s multifunkčními projekty. Jejich nájemní cena se vzhledem ke stoupající poptávce a rostoucí kvalitě a úrovně nákupních center podle Lewise v budoucnu zvýší.
    V současné době nájem těchto prostor činí v Praze v průměru 19,5 eura za metr čtvereční (546 Kč), mimo hlavní město je průměrná cena za metr čtvereční 18,5 eura (518 Kč). O něco nižší jsou ceny pronájmu kancelářských budov, které v centru Prahy činí kolem 18 eur (504 Kč) za metr čtvereční, v Brně a Ostravě je to 12 eur (336 Kč). Nejnižší pronájem kanceláří je v Plzni, kde se za nájem kancelářské budovy platí kolem 10 eur (280 Kč).
    Důvodem nízké ceny plzeňského nájmu spočívá podle Lewise v  tom, že Plzeň na trh vstoupila nejpozději a stále se rozvíjí. "Realitní trh v  Plzni a Ostravě se bude dále rozšiřovat. To ale neplatí například o Liberci, jehož potenciál je přeceňován," uzavřel Lewis.
0 komentářů
přidat komentář