Výstava na Pernštejně přibližuje 50 zaniklých hradů z okolí Brna

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
02.07.2009 23:00
Kladno

Pernštejn (Brněnsko) - Bezmála 50 zaniklých hradů a hrádků, které se tyčily v údolích řek Svitavy a Svratky, představuje dnes zahájená výstava Hromady na hradě Pernštejně. Její tvůrci vytvořili nákresy zaniklých a v mnoha případech i zcela zapomenutých středověkých sídel, řekla ČTK Eva Dvořáková z brněnského památkového ústavu.

    Památkáři vyfotografovali z letadla oblasti, v nichž hrady stály. Návštěvník si tak může prohlédnout nejen vlastní kresbu objektu a přečíst si informace o něm, ale navíc uvidí, nakolik se kraje po zániku objektu změnil.
    Oblast na sever od Brna byla v minulosti hrady doslova poseta. V údolí Svitavy se dochoval jediný - Nový hrad u Adamova, který již léta rekonstruuje skupina nadšenců.
    Na dohled od Nového hradu stával Starý hrad nebo Čertův hrádek, patřící loupeživému rytíři přezdívanému Suchý Čert. U Adamova měli své sídlo páni z Ronova a patrně nevýznamnějším hradem byl Blansek ležící nedaleko Punkevních jeskyní.
    V povodí Svratky stojí hrady Pernštejn a Veveří, patřící k nejznámějším stavbám svého druhu na Moravě. I v této oblasti bylo hradů více. Postupně ale ztratily na významu a upadaly.
    Výstava potrvá do 31. října. Památkový ústav k ní zpracoval sborník mapující všechny prezentované zaniklé hrady.
0 komentářů
přidat komentář