Vysoká pec v Dolní oblasti Vítkovic dostane třípatrovou nástavbu

Vložil
ČTK
20.03.2014 16:25
Ostrava

Ostrava - Památkově chráněná Vysoká pec číslo 1 v Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě dostane třípatrovou nástavbu. Ta více než šedesátimetrovou stavbu, která návštěvníkům kromě poučení o historii ostravského průmyslu nabízí i vyhlídku na město, zvýší o dalších 27 metrů. ČTK to dnes za sdružení Dolní oblast Vítkovice řekla Eva Kijonková.

    Nástavba se začne stavět na konci letošní sezony. "Přípravné a stavební práce ale začnou už v dubnu," řekla Kijonková. Tři patra nástavby budou prosklená, budou v nich výukové místnosti a malý klub pro návštěvníky, kteří projdou naučnou trasou. Její součástí bude i netypická vyhlídka na Ostravu.
    Kijonková uvedla, že nástavba bude mimo jiné uskutečněním konstruktivistického snu. "Půjde o architektonický symbol ohně, který vždy nad pecí vzplál, když se produkovalo hodně vysokopecního plynu," uvedla.
    Ve Vítkovicích a rovněž v areálu hornického muzea na Landeku v Ostravě-Petřkovicích dnes začala hlavní turistická sezona. V Dolní oblasti Vítkovic se během ní uskuteční mimo jiné několik hudebních festivalů: na začátku července největší český taneční festival Beats for Love, v půlce července tradiční Colours of Ostrava a v srpnu rockový festival Ostrava v plamenech. "Nově se tu bude například pořádat opera Nabucco inscenovaná pod širým nebem," uvedl ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.
    Návštěvníci areálu se mohou kromě prohlídky vysoké pece nebo interaktivní expozice v Malém světě techniky v U6 vydat i na komentovanou prohlídku multifunkční auly Gong. Tam budou připraveny kvízy pro děti i rodiče. "Komentované prohlídky povedou přes všechny sály a učebny až do zákulisí a technického zázemí, kam se běžný návštěvník normálně nedostane," uvedla Kijonková.
0 komentářů
přidat komentář

Související články