Výškové budovy na Pankráci jsou investicí za 2,5 miliardy korun

Vložil
ČTK
06.09.2007 16:55
Praha

Praha - Investice do veřejně diskutovaných výškových budov na Pankráci, kterými je bytový dům City Epoque a hotel Epoque, dosáhne 2,5 miliardy korun. Obě stavby jsou součástí projektu City v hodnotě osm miliard korun a měly by být souběžně dokončeny koncem roku 2010. Novinářům to dnes řekl viceprezident pro obchod a marketing investora stavby ECM Tomáš Vlček.

    "K dispozici máme všech 50 potřebných povolení nutných pro zahájení realizace staveb. Po dokončení územního a stavebního řízení, které očekáváme koncem roku 2009, začneme s výstavbou," uvedl Vlček s tím, že obě budovy by měly být hotovy o rok později.
    Třicetipatrový rezidenční dům City Epoque, který dosáhne výšky 104 metrů, nabídne 150 bytů. Čtyřhvězdičkový hotel Epoque bude mít k dispozici více než 300 pokojů. Každá z budov počítá s 320 parkovacími místy.
    Plánovaná výstavba výškového bytového domu a hotelu je provázená stížnostmi kulturních institucí, podle kterých by mimo jiné výškové domy ohrozily památkové hodnoty Prahy. K výtkám některých památkářů a především členů občanských sdružení, která také byla účastníkem správního řízení ohledně povolení stavby z památkového hlediska, developer připomíná historické souvislosti.
    "Pankrácká pláň je historicky předurčena pro výškové stavby. Již v letech 1920 a 1930 architekti Hlaváček či Krise plánovali výstavbu výškových budov, v roce 1960 vznikla další studie a další v roce 1999, kdy padla podmínka, aby nové budovy nepřesáhly výšku 104 metrů," uvedl architekt Radan Hubička, který je autorem projektů City Epoque a Epoque. Přesně 104 metrů je vysoká již existující budova Motokovu a stejně vysoká bude i vyšší stavba z projektu City. Již známý projekt budovy ve tvaru písmene V bude obytným domem, nižší hotel bude vysoký 75 metrů.
    Zelenou stavbám dalo po osmi letech diskusí v uplynulých dnech ministerstvo kultury, když uzavřelo správní řízení a potvrdilo v něm rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje.
    Podle ministerstva budovy nenaruší hodnoty pražské památkové rezervace, zapsané na seznam UNESCO. Tímto aspektem staveb se ale výbor UNESCO aktuálně zabývá a Praha má do února příštího roku popsat, jak ohledně plánovaných výškových staveb postupuje. Podle kritiků stavby vyjadřuje UNESCO nad podobou staveb "vážné znepokojení".
    Zástupce developera dnes uvedl, že vyjádření výboru UNESCO lze číst i jinak, je třeba rozumět jeho diplomatické mluvě a UNESCO se nezabývá ve svém vyjádření jen pankráckou plání, ale celým historickým centrem města, jež je na jeho seznamu světového dědictví zapsáno.
    Investor uvedl, že občanská sdružení ani ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel), která plánované stavby kritizuje, nikdy během mnoha let nepřinesly pádné argumenty, proč by stavby měly Praze škodit. "Nikdy nebylo naším zájmem být s UNESCO v konfliktu," uvedl zástupce investora Tomáš Vlček.
    Zamýšlené stavby by mohly být podle památkářů precedentem - ať již povoleny nebudou, či budou v té či oné podobě, budou se tímto povolením řídit příslušné orgány i do budoucna.
    Účastníci správního řízení zvažují podání žaloby na ministerské rozhodnutí. Vlček nechce spekulovat o tom, zda by případný soudní spor mohl oddálit realizaci staveb. Před investorem nyní jsou řízení o územním rozhodnutí a stavebním povolení; počítá však, že i v těchto případech se budou účastníci řízení odvolávat. Rád by ale dodržel termín dokončení staveb v letech 2010 až 2011.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
upresneni
radan hubicka
06.09.07 05:33
zobrazit všechny komentáře

Související články