Vláda posoudí návrh omezit právo účastnit se stavebních řízení

Vložil
ČTK
19.09.2008 09:40
Praha

Praha - Vláda v pondělí posoudí návrh vzít občanským sdružením právo účastnit se stavebních řízení podle stavebního zákona. Autoři novely o ochraně přírody a krajiny - bývalí poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka, Karel Sehoř (ODS) a bývalý ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) - tvrdí, že sdružením stačí právo mluvit do územního řízení. Ministerstvo životního prostředí s iniciativou zásadně nesouhlasí.

    Mluvčí ministerstva Jakub Kašpar soudí, že vláda návrh nepodpoří vzhledem závazkům definovaným v koaliční smlouvě i s ohledem na připravovanou komplexní koaliční novelu zákona.
    Poslanec Sehoř upozorňuje, že občanská sdružení nemají ani teď právo účastnit se stavebního řízení. "To je jenom vyjasnění toho, co je napsáno ve stavebním zákoně," řekl nedávno ČTK. Sdružením podle něj zůstanou práva účastnit se všeho, co předchází stavebnímu řízení. Jde například o rozhodování úřadů o tom, zda někde smí nebo nesmí vzniknout nějaká stavba. Stavební úřady si to ale podle Sehoře někdy špatně vysvětlují a zvou občanská sdružení i ke stavebnímu řízení, což jim však podle něj platný stavební zákon neumožňuje a mezi účastníky je neuvádí.
    Ministerstvo životního prostředí je proti. "Absolutní vyloučení účasti veřejnosti ze stavebního řízení, což je nepochybně jeden z nejzásadnějších typů řízení, která se životního prostředí dotýkají, jde naprosto jednoznačně přímo proti programovému prohlášení vlády," uvedl Kašpar. V koaličním dokumentu se píše, že vláda zachová dosavadní úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v životním prostředí, případně zpřesní pravidla pro účast veřejnosti.
    Současné platné znění zákona o ochraně přírody a krajiny občanským sdružením přiznává například právo na to, aby je úřady dopředu informovaly o všech zamýšlených zásazích nebo správních řízeních, která se dotýkají ochrany přírody. Sdružení se mohou těchto správních řízení také účastnit. Pokud by se vše ale odehrávalo jako stavební řízení, o tuto výhodu by přišla.
    Kašpar tvrdí, že tato práva se vztahují na všechna správní řízení, tedy včetně stavebního, kdy úřad již povoluje vznik konkrétní stavby na daném pozemku. Jako příklad uvedl situaci, kdy by se k podobě a velikosti budovaného obchodního domu mohli vyjadřovat jen majitelé sousedních pozemků, a nikoli lidé ze širšího okolí.
    Navrhovatelé předkládají novelu sněmovně tak, aby s ní poslanci mohli souhlasit již v prvním čtení. Poslanci návrh projednají bez ohledu na názor vlády.
0 komentářů
přidat komentář