Vedení pardubické radnice má objemovou studii nového "superúřadu"

Vložil
ČTK
10.11.2009 12:00
Pardubice

Pardubice, radnice na Pernštýnském náměstí
Pardubice - Vedení pardubické radnice má k dispozici objemovou studii nového objektu, kam by se mohli sestěhovat městští úředníci, kteří dosud působí rozptýleni na sedmi místech ve městě. Budova by měla soustředit všechny činnosti do jedné lokality, což by bylo výhodné jak pro obyvatele, tak pro provoz a řízení úřadu. Zatím není rozhodnuto, kde by "superúřad" měl stát ani jak by mohl vypadat, řekl ČTK tajemník radnice Martin Růžička.

    Studii zpracoval odbor hlavního architekta. "Představuje základní dispozice a metráž hypotetické budovy bez toho, aby se z ní dala určit konkrétní architektura a místo, kde by mohla stát," uvedl Růžička. Do konce roku by studie měla být upřesněna, aby mohla posloužit pro budoucí veřejnou soutěž.
    Magistrát v Pardubicích sídlí na šesti místech. Kromě historické radnice na Pernštýnském náměstí užívá spolu s krajem část objektu bývalého okresního úřadu, budovy ve Štrossově ulici a v ulici 17. listopadu, živnostenský úřad pracuje v Gorkého ulici, registr vozidel v Černé za Bory. Městská policie si pronajímá prostory v Pernerově ulici, k tomu přistupuje dalších osm radnic městských obvodů.
    Magistrát by mohl do jednoho objektu s předběžně navrženými šesti nadzemními a jedním podzemním podlažím nastěhovat všechny úředníky i strážníky, na jiném místě by zůstal jen registr vozidel. Stávající budovy by prodal nebo pronajal, ponechal by si pouze historickou radnici pro reprezentativní účely a spolkovou činnost. "Zhruba 20 procent prostor by zůstalo volných a mohly by se využívat komerčně nebo pro jiné instituce. Bylo by to vítané a napomohlo by to i ekonomice budovy," řekl Růžička. Podle odhadu by se nová stavba měla díky příjmům z bývalých objektů, provozním úsporám a výnosu z nájmů zaplatit za 16 let.
    Definitivní představu o tom, kde by nový úřad mohl vyrůst, by měla přinést veřejná soutěž, musí to však být v širším centru. Město některé možné pozemky vlastní, například za Domem hudby a na Masarykově náměstí, další lokality mají soukromé majitele. Tendr by mohl být vypsán jak na pozemek, tak na projekt a stavební firmu, případně jejich kombinaci.
0 komentářů
přidat komentář