Ve Velkých Opatovicích bylo otevřeno centrum s unikátní mapou

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
27.10.2007 01:15
Praha

Velké Opatovice (Blanensko) - Ve Velkých Opatovicích na Blanensku dnes zahájilo svoji činnost Moravské kartografické centrum, jehož hlavním exponátem a chloubou je unikátní plastická mapa Moravy a Slezska. Rozkládá se na 150 metrech čtverečních a ukazuje, jak vypadal region asi před sto lety. Původně sloužila k vojenským účelům, nyní poslouží vědcům a turistům, řekl ČTK starosta Jiří Bělehrádek. Vytvoření centra v přístavbě velkoopatovického zámku stálo 40 milionů korun.
    Plastická mapa je kartografickou raritou, která se jen tak nevidí. Za jakých okolností vznikla, se přesně neví. Tvůrci mapy vycházeli z poznatků z třetího vojenského mapování, které se na Moravě a ve Slezsku uskutečnilo v letech 1876 až 1878. Výroba mapy trvala půl století. Práce skončily ve třicátých letech minulého století.
    Kartografický unikát je vyroben v poměru 1:25.000. Tvoří jej 79 dílů vážících od tří až do 50 kilogramů. Po jejich spojení má plastická mapa v  nejdelším místě 18 metrů, v nejširším 12 metrů. Historikům ukazuje dávno zaniklý svět. Některá současná města jsou na ní zakreslena jen jako vesnice, chybí na ní dálnice a také známá vodní díla jako například Znojemská přehrada nebo Nové Mlýny u Mikulova.
    Osud mapy byl pohnutý. Poprvé byla vystavena za první republiky na brněnském výstavišti. Pak ji využívala armáda a nakonec ji získal Moravský zemský archiv, který ji na desítky let uskladnil ve svém depozitáři v  Kunštátě na Blanensku.
    V roce 2000 byla mapa vystavena nejprve v  Boskovicích a pak v Praze. Nadšence napadlo, že by bylo dobré ji nechat složenou na trvalo, pro mapu se ale nedařilo najít vhodné prostory.
    Pomohly Velké Opatovice. Nechaly pro tento unikát dostavět a upravit přístavbu tamního zámku. Stojí v místě, kde jeho původní křídlo před 30 lety vyhořelo. Za komunismu mělo být z přístavby společenské centrum, pak ale ze záměru sešlo. Teprve nyní byl objekt, připomínající obří člun obrácený dnem vzhůru, dostavěn.
    Bělehrádek zdůraznil, že městu nešlo jen o vytvoření turistické atrakce. Radnici se podařilo pro expozici získat cenné historické mapy, četné zeměměřičské přístroje a další kartografické vybavení. Centrum by proto mělo sloužit i k výuce budoucích kartografů a v neposlední řadě k vědeckému bádání.
    O nadcházejících třech víkendech bude kartografické středisko otevřeno turistům. Činnost plně zahájí v obdobném provozu jako hrady a zámky od příští letní sezony.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
autor
ja
27.10.07 12:27
1000x znova
Jan Kratochvíl
27.10.07 11:58
zobrazit všechny komentáře