Valná hromada architektů: Chceme jasné a průhledné zákony

Vložil
ČTK
19.04.2008 19:05
Olomouc

Olomouc - Průhlednost veřejných zakázek, odstranění klientelismu a veřejnou kontrolu chtějí zakomponovat architekti do nových chystaných zákonů. Takové je hlavní poselství valné hromady České komory architektů (ČKA), která se dnes konala v Olomouci. Architekti by rádi ovlivnili stavební zákon, zákon o  zadávání veřejných zakázek i památkový zákon. Na valnou hromadu dorazilo asi 150 z více než tří tisíc architektů.
    "Legislativní normy ve stavebnictví musí být transparentní a kontrolovatelné. Měly by se vytratit všechny neprůhledné procesy, které dávají záminku ke spekulaci o korupci a klientelismu, který je u nás velký," řekl ČTK předseda ČKA Dalibor Borák. Vidí jej hlavně ve změnách územních plánů. "Naše práce je konkrétní, viditelná a jasně hodnotitelná," řekl. Architekt se ale podle něj často dostaneme do mlýnských kamenů zájmů směřujících k objektivně nesprávnému řešení, kterému musí dát materiální formu, a vše je svedeno na něj.
    Předseda dnes ale ocenil přístup ministerstva kultury. "Je první a jediné, které nás přizvalo ke koncepci zákona. Otázkou je, nakolik se naše názory prosadí ve výsledku," uvedl. Podle něj musí zákon nově a jasně definovat, co je chráněno, proč je chráněno a co může být změněno, aby se na tom projevila současná doba. "Kdyby v době stavby katedrál byla památková péče v dnešní podobě, vůbec by nevznikly," prohlásil Borák.
    Valná hromada dnes rovněž diskutovala o vzniku krajských poboček. Pro jejich vznik je ale podle Boráka základna architektů malá. "Smysl by to mělo, ale neodpovídá tomu náplň práce a síla krajské základny. Účelem komory je vytváření prostředí pro výkon architektury, a to jde nejlépe v Praze," konstatoval.
    Na valné hromadě se rovněž volili noví členové orgánů komory z nichž vzejde nové představenstvo. To bude v květnu volit nového předsedu komory.
13 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Borák
hoja
19.04.08 09:48
> hoja
pipe
19.04.08 11:31
Ale panove
Dr. Lusciniol
20.04.08 07:12
Ale pane dre
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
20.04.08 10:08
Bohuzel se jevi jako mozne, ze
Jan Sommer (hlas z hnojiste)
20.04.08 10:52
zobrazit všechny komentáře

Související články