Valašskomeziříčští ochránci chtějí do parku u zámku vrátit altán

Vložil
ČTK
04.02.2009 11:05
Praha

Valašské Meziříčí (Vsetínsko) - Valašskomeziříčští ochránci přírody chtějí tamnímu anglického parku u zámku Kinských vrátit jeho dominantu - dřevěný altánek z přelomu 19. a 20. století. Park čeká v následujících dvou letech rozsáhlá revitalizace, ve velmi špatné stavu je zejména technické zázemí.

    Ochránci tak chtějí využít oprav a pokusit se zhotovit repliku altánu, který se pyšnil typickými architektonickými prvky Dušana Jurkoviče. Ekolog Milan Orálek dnes ČTK řekl, že k dispozici mají ale jen tři fotografie stavby. Vyzývají proto veřejnost, aby se podívala do svých archivů, zda nenalezne další.
    Altán v 70. letech minulého století nechalo strhnout tehdejší vedení radnice, protože ho už nechtělo dále udržovat. "Vedle něj byl postaven tenisový kurt, kde zdejší hrabata chodila hrávat. Ten tehdy radnice nechala přestavět na házenkářskou halu, protože tenis a šlechta se nenosily," připomněl Orálek.
    Na dosud známých fotografiích je výrazně znát Jurkovičův styl, kterým se ale nechala inspirovat řada regionálních autorů. Podle specialistky na historickou zeleň Lenky Křesadlové z územního pracoviště Národního památkového ústavu v Kroměříži pochází stavba spíše z jejich dílny. Památkář valašskomeziříčské radnice Petr Zajíc jí dává za pravdu. "V době, kdy altán vznikl, pracoval Jurkovič na významných zakázkách na Slovensku," uvedl.
    Revitalizaci parku radnice zahájí na jaře. Náklady činí zhruba 20 milionů korun, tři čtvrtiny peněz získalo město z evropských dotací a státního rozpočtu. Po celou dobu trvání oprav bude park pro veřejnost uzavřen.
    Rozsáhlý anglický park u zámku byl založen na přelomu 18. a 19. století. V areálu o rozloze přes šest hektarů roste řada vzácných dřevin. Nachází se tam i zchátralý areál letního kina, který radnice hodlá také opravit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články