Ve Valašském Meziříčí začala rekonstrukce zámku Kinských

Vložil
ČTK
05.12.2019 16:25
Valašské Meziříčí


Valašské Meziříčí – Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku dnes začala rekonstrukce zámku Kinských, který spravuje Muzeum regionu Valašsko. V zámku vznikne také nová expozice a depozitáře. Investice si vyžádá 117 milionů korun, řekl dnes novinářům ředitel muzea Tomáš Vitásek.


"Stavební práce budou ukončeny přibližně v únoru 2021, pak bude instalována expozice a dodělané edukační prostory a prostory pro výstavní činnost. Pro veřejnost se zámek otevře v září 2021," uvedl ředitel.

Investici z 62 procent pokryje evropská dotace, Zlínský kraj coby zřizovatel muzea dá 40 milionů korun, muzeum čtyři miliony korun. Zámek se pro veřejnost uzavřel již letos v lednu, poté se vyklízel a stěhovaly se sbírky a veškeré vybavení, uloženy jsou v obci Zašová.

Počítá se s kompletní rekonstrukcí objektu. Mezi nejdůležitější části bude patřit odvlhčení budovy. "Budeme vkládat izolace, zhotovovat drenážní systém, budou se dělat soustavy odvzdušňovacích kanálků v přízemí, abychom historické budově maximálně pomohli od vlhkosti, protože ta nejvíce degraduje zdivo," řekl dnes ČTK zástupce ředitele a vedoucí provozního oddělení Jan Marek.

V plánu je také rekonstrukce elektroinstalace, zabezpečovací i kamerový systém, požární systém. Stavět se bude výtah, bude se také zvyšovat statika podlah. "Budeme stěhovat depozitáře do prvního patra, abychom lépe ochránili sbírky, v půdním prostoru vzniknou nové depozitární prostory," uvedl Marek. Nová bude také recepce. Opravovat se budou i poškozená místa fasády a bude se dělat sjednocující nátěr.

Stávající stálé expozice zaměřené také na valašskomeziříčskou výrobu skla a gobelínů nahradí nová expozice. Bude se věnovat vlivu člověka na krajinu a krajiny na člověka od pravěku až do blízké budoucnosti.

"Věřím, že vybudování nových výstavních a edukačních sálů, rekonstrukce návštěvnických prostor i s ohledem na potřeby hůře mobilních osob, vytvoření nového zázemí pro návštěvníky včetně vstupní haly, šatny, toalet, to vše přispěje ke zvýšení komfortu lidí," uvedl krajský radní Miroslav Kašný (KDU-ČSL).
0 komentářů
přidat komentář

Související články