V Ústeckém kraji přibývá sdružení, která zachraňují památky

Vložil
ČTK
31.05.2007 16:55
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - V Ústeckém kraji kraji roste počet sdružení, která se snaží o záchranu památek. ČTK to dnes řekl předseda Purkyňovy nadace ze Slatiny u Lovosic Dalibor Černý. Nadace je jednou z těch, jež pravidelně přispívají dobrovolným sdružením nadšenců na rekonstrukce zchátralých nebo zaniklých památkových objektů.
    Ročně obdrží více než 50 žádostí z  Ústeckého kraje, ale i z celé České republiky, ze kterých vždy kolem 20 uspokojí. Rozdělí mezi ně pravidelně více než milion korun. Podle Černého se snaží ale podporovat spíše delší projekty, jako je například oprava kostela Svatého Václava ve Výsluní na Chomutovsku, než jednotlivé akce. Z tohoto důvodu bude další kolo grantového programu vyhlášeno až příští rok, po ukončení sponzorování dlouhodobých akcí.
    Jedním ze sdružení, kterým Purkyňova nadace pomohla, je Spolek pro záchranu kostela v Horním Ročově na Lounsku. Od roku 1998 sehnal na opravu kostela téměř dva miliony korun a opravil za to střechu, fasádu i okolí kostela. V plánu do budoucna má i kompletní rekonstrukci interiéru. Jako protislužbu za opravu má v pronájmu kostel od katolické církve na 20 let. ČTK to dnes řekl jednatel spolku Karel Mareš.
    Peníze na památky dávají i města. Třeba v Ústí nad Labem podle náměstka primátora Jana Řeřichy přispívá církvi na kostely. V jednom z ústeckých kostelů například nechalo opravit varhany. Město také nechalo za zhruba 100 milionů korun opravit výletní zámeček Větruše, který ale není státem chráněnou památkou.
0 komentářů
přidat komentář