V případě výškových staveb na Pankráci možná padne žaloba

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
05.09.2007 14:15
Praha

Praha - Účastníci správního řízení vedeného kvůli povolení výškových staveb na pražské Pankráci zvažují podání žaloby. Ministerstvo kultury nyní řízení ukončilo s tím, že potvrdilo rozhodnutí magistrátu, které budovy povoluje. "Z hlediska českého právního řádu je jedinou možností, jak proti rozhodnutí protestovat, podání žaloby," řekl dnes ČTK Martin Skalský ze sdružení, které patří k účastníkům řízení.

    Dalšími možnostmi, jak se proti výroku ministerstva bránit, jsou mezinárodní právní cesty; občanská sdružení také plánují obrátit se znovu na UNESCO, jehož výbor nad podobou plánovaných staveb vyjadřuje vážné znepokojení.
    A zatímco pro odborníky z oblasti památkové péče znamená tato formulace zdvižený prst, ministerstvo jej bagatelizuje. Uvádí, že výbor sice vyjádřil znepokojení nad možným ohrožením hodnot pražské památkové rezervace, ale na rozdíl od jiných kauz - Drážďan, Rigy či Petrohradu - se k zamýšleným stavbám nevyjádřil zamítavě.
    Rozhodnutí ministerstva kultury ještě nenabylo právní moci, ministerstvo jej rozesílalo účastníkům řízení koncem minulého týdne. Zatím tedy nemůže začít proces vydávání územního a stavebního povolení, proces povolování z hlediska památkové péče je však současným rozhodnutím ministerstva skončen.
    Podle ministerstva budovy nenaruší hodnoty pražské památkové rezervace. Tímto aspektem staveb se ale výbor UNESCO aktuálně zabývá a Praha má do února příštího roku popsat, jak ohledně plánovaných výškových staveb postupuje.
    Zamýšlené pankrácké stavby by mohly být podle památkářů precedentem - ať již povoleny nebudou, či budou v té či oné podobě, budou se tímto povolením řídit příslušné orgány i do budoucna.
    Spor o výškové budovy na Pankráci se vede od roku 1999. Loni magistrátní památkáři jejich výstavbu povolili, občanská sdružení ale proti tomuto rozhodnutí protestovala u ministerstva kultury a obrátila se i na UNESCO. Ministerstvo stížnostem vyhovělo, magistrát na základě jeho připomínek vydal nové, opět souhlasné stanovisko. Sdružení se opět odvolala a věc znovu skončila na resortu kultury. Ministr podal rozklad - opět zrušil magistrátní povolení.
    Letos v červnu ministerstvo správní řízení přerušilo s tím, že rozhodne, až se k projektu vysloví výbor UNESCO. Ten zasedal na konci června. Jeho účastník, předseda českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc uvádí, že výbor vyjádřil vážné znepokojení nad navrženou podobou staveb, což je prvním krokem, za kterým může následovat zápis na seznam světových památek v ohrožení.
    Firma ECM, jež stavby na Pankráci plánuje, chce projekt ve čtvrtek představit na tiskové konferenci.
21 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Fakta
Radan Hubicka
06.09.07 04:29
mnoho povyku pro nic
pert
06.09.07 10:12
...Když už...
šakal
06.09.07 11:12
Re: ...Když už...
Petr Šmíd
06.09.07 11:24
...Ale kdepak!...
šakal
07.09.07 12:24
zobrazit všechny komentáře