V Praze byla slavnostně otevřena nová Národní technická knihovna

Vložil
ČTK
09.09.2009 15:25
Praha

Praha - V Praze byla dnes slavnostně otevřena nová budova Národní technické knihovny (NTK). Největší knihovna technické literatury v republice pojme více než 1,5 milionu knih. Novou šestipodlažní budovu ve tvaru zaobleného čtverce novinářům představil ředitel knihovny Martin Svoboda. Své fondy sem přemístila Státní technická knihovna. Místo zde našla i část knihoven Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické.
    Očekává se, že knihovnu ročně navštíví kolem 900.000 lidí, kteří v ní naleznou prostor pro studium a vzájemnou komunikaci. "Uživatel se stane zákazníkem, který má možnosti svobodné volby, kde a kdy využívat informační zdroje knihovny nebo ji využívat jen jako svůj druhý obývák," uvedl ředitel Svoboda. V celém objektu je internetový WiFi signál, 250 počítačů pro veřejnost, noční studovna, možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih, ale také kavárna se 150 místy.
    V přízemí, které je otevřené pro širokou veřejnost, najdou návštěvníci dejvickou pobočku městské knihovny, kavárnu nebo prodejnu počítačových doplňků. Odpočinková část je vybavena barevnými taburetkami složenými do tvaru chemických vzorců. V prvním patře určeném pouze registrovaným uživatelům začíná otevřené atrium, skrze které lze vidět do dalších podlaží. Betonové podhledy jsou pomalovány komiksovými figurkami a výjevy, podlaha a křesílka ve studovnách jsou opět vyvedeny v zářivých barvách. Ve třetím až šestém patře jsou knihy ve volném výběru, zatím je jich zde k dispozici 220.000. Kapacita je však až půl milionu svazků. Tři podlaží jsou také ukryty v podzemí, je v nich depozitář knih a parkoviště.
    Stavba vyrostla v pražských Dejvicích uprostřed areálu vysokých škol, celkem přišla na 2,25 miliardy korun. Roční provoz bude stát 120 milionů korun, zajišťovat jej bude 165 zaměstnanců. Knihovna vznikla podle návrhu studia Projektil téměř v tichosti vedle vzrušených debat o nové budově Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického, který nakonec nebyl realizován. Budova dostala Cenu Klubu za starou Prahu pro nejlepší novostavbu v historickém prostředí. Při stavbě byla použita netypická technická řešení, ve většině místností třeba není topení ani klimatizace.
    Objekt se začal stavět na podzim roku 2006, dokončen byl pak v prosinci minulého roku. Protože ministerstvo školství nemělo peníze na tak velkou investici, stavbu financoval soukromý dodavatel. Firmě pak bude stát dluh postupně splácet. Peníze chce knihovna získávat pronájmem prostor, třeba pro kavárnu. Formou pronájmu v NTK fungují i České vysoké učení technické a Vysoká škola chemicko-technologická. Rektor ČVUT Václav Havlíček řekl ČTK, že ročně budou platit za pronájem asi 3,5 milionu korun.
    Ačkoliv se slavnostní otevření konalo dnes, ostrý provoz začne od příštího týdne. Zájemci se také mohou přijít ve čtvrtek a pátek podívat na den otevřených dveří. Do budoucna by se měly v knihovně konat i různé umělecké akce, první výstava o výtvarně zajímavých divadelních inscenacích se otevře v říjnu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články