V historickém centru Kolína se otevřelo opravené náměstí

Vložil
ČTK
22.02.2007 17:10
Kolín

Kolín - Historické centrum Kolína dostalo novou podobu. Završila ji rekonstrukce Karlova náměstí. Oprava stála 35 milionů korun. Předcházely jí rekonstrukce postranních ulic Pražská, Zámecká, Rubešova, Husova a Kovářská. Město na ně dostalo státní dotaci 31 milionů korun, řekl novinářům starosta Jiří Buřič.

    Rekonstrukce náměstí vyřešila špatný stav inženýrských sítí a povrchů. Na jeho předláždění se spotřebovalo kolem tří milionů kamenných kostek. Právě ty jsou důvodem stížností některých obyvatel. Plocha je nerovná, některé kostky vyčnívají a snadno se o ně zakopne, řekla ČTK jedna z žen, které přihlížely dnešní slavnosti. "Lidi remcají a budou remcat. Ale až se dlažba usadí, bude se to líbit," oponovala další.
    "Budu rád, když celý Kolín bude vypadat jako kolínské náměstí. Když se nebude muset trápit tím, že má pár obyvatel pod hranicí, která by mu umožnila více peněz (z daní), aby město netrpělo dluhem, který získalo díky nové fabrice (TPCA), pro niž stavělo byty," řekl dnes novinářům premiér Mirek Topolánek, který náměstí otevřel.
    Dodal, že jeho vláda chce změnit rozpočtové určení daní tak, aby města mohla více rozhodovat o daních vytvořených v regionu. Aby je mohla užívat a dostávat jako kompenzaci za to, že zvýšenou průmyslovou výrobou se například zvýšil nárok na infrastrukturu, dodal premiér.
    Karlovo náměstí je přirozeným centrem Kolína. Lemuje ho řada domů s barokními štíty. V jeho středu stojí kašna z pískovce a morový sloup z roku 1682. V rohu náměstí na severní straně stojí radnice, která je v majetku města už od roku 1494. O změně podoby náměstí se začalo hovořit už v letech 1999 a 2000, kdy město prodalo akcie energetických společností. Z výtěžku se rozhodlo hradit mimo jiné i opravu náměstí.
    Práce začaly loni v květnu a díky příznivému počasí se je podařilo završit do konce ledna. Oprava náměstí byla příčinou zrušení loňského festivalu dechových hudeb Kmochův Kolín.
0 komentářů
přidat komentář