V Brně začne stavba ICRC, magistrát potvrdil stavební povolení

Vložil
ČTK
29.04.2010 20:15
Brno

Brno - Brněnská svatoanenská nemocnice do několika týdnů zahájí stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC). Stavbě centra za pět miliard korun dosud bránili obyvatelé sousední Anenské ulice. Odvolali se proti stavebnímu povolení. Magistrát jako odvolací orgán stavební povolení potvrdil, vyplývá z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce. Stavba začne, jakmile rozhodnutí po patnáctidenní lhůtě nabude právní moci, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.
    Proti stavebnímu povolení se odvolalo šest obyvatel Anenské ulice. Báli se zvýšeného provozu po dobu stavby, omezených možností parkování a hluku. Magistrát jim vyhověl jen zčásti. V rozhodnutí o  odvolání stanovil, že nemocnice musí před kolaudací požádat o povolení zkušebního provozu. Vyhodnocení výsledku pak připojí k žádosti o kolaudaci. Jinak stavební povolení úřad potvrdil.
    ICRC má postavit firma OHL ŽS, která vyhrála s cenou 1,9 miliardy Kč bez DPH výběrové řízení. I peníze má podle ředitele Petra Košky nemocnice jisté. Podle Urbánkové musí pouze po nabytí právní moci stavebního povolení požádat ministerstvo zdravotnictví o jejich uvolnění. Mělo by se jednat o formální krok.
    Náklady na stavbu a vybavení ICRC se blíží pěti miliardám korun. Nemocnice jako nositel projektu nedávno uspěla mezi projekty, které se ucházejí o evropské peníze. Mezi výborně hodnocené se dostal i další brněnský ambiciózní výzkumný záměr - Středoevropský technologický institut (CEITEC) brněnských univerzit a ústavů Akademie věd ČR. V  Brně by se tak s největší pravděpodobností měly uskutečnit oba.
    ICRC by mělo vyvíjet nové metody léčby asi 70 procent chorob, na které dnes lidé nejčastěji umírají. Kam výzkumníci chtějí medicínu posunout, ukazují výzkumné záměry v léčbě infarktu. Podle lékaře Tomáše Káry by se medicína neměla v  budoucnu věnovat následkům komplikace, ale určování, komu infarkt hrozí. Zahájit léčbu by tak mělo být možné ještě před příchodem nemoci.
    ICRC má zapojit české lékaře do přední linie lékařského výzkumu. Brňané už nyní spolupracují na výzkumných úkolech s experty prestižní americké kliniky Mayo. Pacientům má ICRC přinést používání moderních metod léčby, které by se jinak v ČR dostaly do praxe asi s dvouletým zpožděním.

0 komentářů
přidat komentář

Související články