Ústecký magistrát porušil zákon o památkové péči

Zdroj
Eliška Cesarová
Vložil
ČTK
08.02.2007 21:30
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Ústecký magistrát podle památkářů porušil zákon o státní památkové péči, když zahájil rekonstrukci primátorského křídla magistrátu bez odborného vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ). Budova je od roku 1963 kulturní památkou. ČTK to řekl Petr Hrubý z ústeckého pracoviště NPÚ. Magistrát se brání, že vše měla obstarat firma IDP, která pro rekonstrukci zajišťovala technicko-inženýrskou činnost. Majitel IDP Vladislav Kašper ale ČTK řekl, že to nebyla povinnost firmy.

    Ústecký magistrát neobešel památkáře poprvé. Již v roce 2004 nechal bez jejich stanoviska umístit na průčelí památkově chráněné budovy obří reklamu soukromého rádia. Tehdejší primátor Petr Gandalovič (ODS), který je nyní ministrem zemědělství, na připomínku památkářů tenkrát odvětil: "Památkáři to dva dny vydrží." Reklama zůstala na budově několik týdnů.
    Předsedkyně klubu opoziční zastupitelů KSČM Květoslava Čelišová se pozastavila nad tím, že magistrát již dvakrát obešel zákon o  památkové péči. "Pokud chce úřad, aby občané plnili své zákonné povinnosti, měl by sám dbát na dodržování všech zákonů," řekla ČTK Čelišová. Úředníci si podle ní nemohou vybírat, který zákon budou dodržovat a který ne.
    Budova magistrátu byla dokončena v roce 1962. O rok později byla pro svoji architekturu prohlášena kulturní památkou. V roce 1994 byl učiněn pokus o zrušení památkové ochrany budovy. Magistrát však památkou zůstal.
    Rekonstrukce primátorského křídla za sedm milionů korun byla zahájena 26. ledna. Magistrát se na památkáře obrátil 31. ledna. V současné době nemá ještě vedení města ani jisté, jak rekonstrukci zaplatí. O uvolnění sedmi milionů korun budou zastupitelé teprve hlasovat. Koalice ODS a ČSSD má v městském zastupitelstvu pohodlnou většinu.
    Mluvčí města Milan Knotek vysvětlil, že úředníci se na památkáře obrátili poté, co zjistili, že firma IDP nesplnila své povinnosti. Hrubý poznamenal, že rekonstrukce zřejmě výrazně nenaruší památkovou hodnotu objektu. Nevyřešeným problémem zatím podle něj zůstává instalace tří nových oken. "Budeme dohlížet na to, aby byly osazeny slíbené kopie oken, pokud se tak nestane, dáme podnět k nápravě," řekl Hrubý ČTK.
    Průčelí magistrátu původně zdobila rozměrná kovová plastika Olbrama Zoubka, která byla tematicky poplatná době svého vzniku v 60. letech. Na počátku 90. let byla plastika sejmuta. Od té doby je plocha prázdná. Pouze na Vánoce se na ní objevuje světelná vánoční výzdoba.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Zmizelá plastika
Pietro
12.02.07 07:10
zobrazit všechny komentáře