Uměleckoprůmyslové muzeum začne budovat nový depozitář

Zdroj
Jiří Borovička
Vložil
ČTK
04.02.2009 11:05
Praha

Praha - Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze (UPM) čekají velké změny, které v příštích letech zkvalitní jeho činnost. Depozitář, který vznikne ve Stodůlkách, uvolní hlavní budovu u Vltavy expozicím a nabídne další příležitosti prohlédnout si jeho poklady. Ve svých sbírkách jich včetně fotografií, grafik a dalších dokumentů muzeum eviduje kolem půl milionu; přitom vystaven je jen zlomek z tohoto množství. Ročně do UPM zavítá až 80.000 lidí, 60 procent z nich ze zahraničí.

    "V rámci státního záměru záchrany národních kulturních pokladů nám ministerstvo financí uvolnilo 400 milionů korun. Nový depozitář vznikne ve Stodůlkách, kde už máme zakoupený pozemek. Na jeho stavbu naváže renovace muzejní budovy," řekla ČTK ředitelka muzea Helena Koenigsmarková.
    Podle ní se letos uskuteční výběrová řízení a bude vybrán projekt. "Příští rok by se mělo začít stavět, hotovo má být v roce 2012. Na tyto práce naváže uvolnění hlavní budovy, která se v novém představí v roce 2015," dodala ředitelka. Věří, že současná finanční krize záměr nenaruší, protože jsou finance vyčleněny na konkrétní projekt.
    "Je to velká šance získat po stovce let adekvátní výstavní prostor," dodala ředitelka. Ideální by podle ní bylo, kdyby se pak i druhé patro hlavní budovy stalo velkou expozicí. Ani nový depozitář prý nebude veřejnosti uzavřen; měl by mít kromě studijních depozitářů i výstavní prostory a obohatit kulturní nabídku v této velké městské aglomeraci.
    Uměleckoprůmyslové muzeum už léta spolupracuje při výstavní činnosti s jinými institucemi a doplňuje jejich expozice svými exponáty. "Je dobré, když se obraz umění té které doby obohatí o materiál, který je předmětem naší odborné činnosti," vysvětlila Koenigsmarková v souvislosti s nejnovějším projektem. Muzeum totiž svými exponáty koncem ledna doplnilo loni otevřenou expozici českého barokního umění Národní galerie samostatnou částí věnovanou uměleckému řemeslu středoevropského kulturního prostoru. Instalována je v atraktivním prostředí zrekonstruovaných klenutých sálů suterénu Schwarzenberského paláce na Hradčanském náměstí.
    "Vloni v létě jsme podobně doplnili expozici 19. století v Jiřském klášteře a podílíme se i na připravované reinstalaci sbírek ve Veletržním paláci," dodala.
    UPM již mnoho desetiletí bojuje s nedostatkem prostoru k prezentaci, ale i k vhodnému uložení sbírek. Ročně připravuje zhruba tři výstavy a zapůjčuje exponáty na zhruba 70 výstav doma i v zahraničí. "V roce 1998 nám situaci usnadnil zámek v Kamenici nad Lipou, který jsme získali pro sbírky a zpřístupnili před čtyřmi lety. Vedle studijního depozitáře nábytku 20. století tam návštěvníci naleznou expozici kovářství a hraček," dodala Koenigsmarková.
6 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Kdo umí umí.
Dr. Lusciniol
04.02.09 10:17
Rodíl mezi UPM a NK
A. Kulíšková
05.02.09 07:14
Rozdíl
Dr. Lusciniol
05.02.09 12:21
posloupnost
Eva
05.02.09 01:20
...Pane doktore!!!...
šakal
05.02.09 02:22
zobrazit všechny komentáře

Související články