U. Hradiště dokončilo za 77 milionů opravu jezuitské koleje

Vložil
ČTK
30.08.2012 15:55
Uherské Hradiště

Uherské Hradiště - Uherské Hradiště dokončilo opravu bývalé jezuitské koleje. Završilo tak proces regenerace celého souboru barokních jezuitských staveb v srdci někdejšího královského města, jejíž levá část včetně Reduty byla rekonstruována v roce 2001. Náklady dosáhly k 77 milionům korun. Z  nich 24,9 milionu Kč tvoří dotace z evropských fondů, řekl dnes novinářům starosta Květoslav Tichavský (ODS). V objektu nyní mimo jiné bude sídlit i  galerie známého malíře Slovácka Joži Uprky.
      Oprava trvala asi 2,5 roku. "Obnášelo to v podstatě rekonstrukci všeho. V minulosti byla budova jezuitskou kolejí, posléze kasárnami a poté domem služeb. Jsme rádi, že současné využití celého komplexu je symbolickým navrácením kulturní, vzdělávací a poznávací funkce do prostředí někdejšího centra vzdělanosti v duchu jezuitských tradic," přiblížil Tichavský. Upozornil také na to, že letos v dubnu uplynulo 350 let od příchodu jezuitů do nové koleje.
      V přízemí komplexu je nainstalována stálá expozice dějin města, která v Uherském Hradišti dosud chyběla. Ve spolupráci s radnicí ji připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti. Podle historičky muzea Blanky Rašticové nabídne tři okruhy. První je věnován středověkým dějinám a zahrnuje například listinu Přemysla Otakara II. z roku 1257, jejímž vydáním král položil základy města. Připomíná i v Uherském Hradišti uplatňované hrdelní právo.
      Druhý tematický celek je zaměřený na vojenskou historii města, které plnilo od svého vzniku až do sklonku 18. století funkci obranné pevnosti. K vidění zde jsou zbraně včetně unikátní hlavně hákovnice z 16. století, ale i plány barokního bastionového opevnění. Třetí oddíl zobrazuje proměnu někdejší nedobytné pevnosti ve správní, soudní, obchodní a kulturní centrum regionu.
      V přízemí budou sídlit i Městské informační centrum a Informační centrum mládeže i kancelář Regionu Slovácka, bude zde také výstavní a besední sál, prodejna tradičních výrobků Slovácka, kavárna a prodejna Lidové tradice a řemesla. Turistickým tahákem by pak měla být v patře umístěná Galerie Joži Uprky s unikátní sbírkou obrazů nadace Moravské Slovácko, jejímiž zakladateli jsou podnikatelé a sběratelé umění Zdeněk Zemek a Petr Vašát.
      Podstatnou část v Uherském Hradišti vystavovaných obrazů představují vybraná díla sbírkového fondu nadace, která jsou doplněná o zápůjčky z Národní galerie v Praze a některých dalších státních galerií. V expozici jsou rovněž plastiky umělcova mladšího bratra, sochaře Franty Úprky. Návštěvníci si také budou moci prohlédnout velkoformátové fotografie ze života Joži Uprky (1861 až 1940), který své bytí zasvětil slováckému venkovu a folkloru.
      Slavnostní otevření bývalé jezuitské koleje - nynějšího Slováckého centra kultury a tradic - se uskuteční v sobotu. Na nádvoří od 09:00 vystoupí folklorní soubory a hudební skupiny, hlavním tahákem bude v 19:30 Hradišťan a Jiří Pavlica.
0 komentářů
přidat komentář