Tuzemské hrady, zámky a další památky oslaví svůj mezinárodní den

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
15.04.2011 14:05
Praha

Praha - Tuzemské hrady a zámky chystají pro návštěvníky speciální akce u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Protože ale letos 18. duben připadá na pondělí, kdy je většina památek uzavřena, oslavám kasteláni věnují celý nadcházející víkend. Turisté se mohou těšit na výstavy, snížené vstupné, Velikonoční trhy a komentované prohlídky.

    Speciální programy a atrakce chystají i památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ). "Například Hrad Bítov od 16. do 17. dubna nabídne prohlídky v dobových kostýmech, Hrad Bezděz zase mimořádně zpřístupní ochoz gotické hradní kaple," informovala ČTK mluvčí NPÚ Zdeňka Kalová.
    Zámek v Náměšti nad Oslavou o víkendu mimořádně zpřístupní sklepní prostory s originály soch barokních světců z náměšťského mostu. Otevře se také expozice představující historii elektrifikace zámku na počátku 20. století. "Zdejší zámek byl po brněnském Mahenově divadle druhým velkým objektem na Moravě, který měl zavedeno elektrické osvětlení," řekl ČTK kastelán Marek Buš.
    Oslavami ožije také Hrad Bouzov na Olomoucku, především pak tamní postavy, které jindy na diváky pohlížejí jen z obrazů či jako sochy. Akce nazvaná Oživlé obrazy se zde koná už druhým rokem, řekla ČTK zástupkyně kastelánky Marcela Foltasová. "Hradem budou procházet postavy, které zde buď žily, nebo se k nim váže nějaká pověst," uvedla Foltasová. Z obrazu vystoupí například šlechtičny Marie Burgundská a Alžběta Durynská, ožijí sochy svaté Barbory a Kateřiny z oltáře v kapli a z pískovcové konzoly ve Sloupové síni vystoupí Turek. Návštěvníci budou moci po oba víkendové dny potkat také medvědy, kteří se hradními příkopy proháněli v 60. letech minulého století.
    Na Zámku Opočno se turisté například dozvědí něco o dobovém stravování. V historické jídelně budou moci obdivovat například nádobí ze zámeckého depozitáře. Na osvětu vsadili také na Zámku Rájci nad Svitavou. Návštěvníci se tam dozví, jak vznikají nové prohlídkové trasy, včetně odborných a manuálních prací.
    Volný vstup do hlavního okruhu si pro skupiny dětí a seniorů připravila správa Zámku Kynžvart. Výhodná bude i návštěva památek NPÚ v jižních Čechách, kde na všech památkových objektech (kromě Státního hradu a zámku Český Krumlov) bude v sobotu a neděli platit reciproční vstupenka. Každý, kdo navštíví jednu z tamních památek NPÚ, bude mít volný vstup na další libovolný objekt. Do projektu se zapojila například Červená Lhota, Hluboká, Jindřichův Hradec, Třeboň, Rožmberk nebo Zvíkov.
    Milovníci architektury a designu ale zamíří spíše na západ republiky. Plzeňský magistrát totiž v sobotu 16. dubna zpřístupní byty, jejichž interiéry vytvořil v 20. a 30. letech 20. století světově uznávaný architekt Adolf Loos. Zájemci budou moci navštívit tři interiéry v majetku města a jeden byt v soukromém vlastnictví. Vstupenky jsou ale již několik dní beznadějně vyprodány.
    Mezinárodní den památek a historických sídel se slaví od roku 1984, jeho vznik iniciovalo o rok dříve UNESCO, Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu. Každoročně je mu uděleno i téma, letos je to Kulturní dědictví vody.
0 komentářů
přidat komentář

Související články