Plzeň zpřístupní na jeden den unikátní interiéry od Loose

Vložil
ČTK
06.04.2011 00:05
Plzeň

Plzeň - V Plzni se 16. dubna na jeden den mimořádně otevřou dveře bytů, jejichž interiéry vytvořil v 20. a 30. letech 20. století světově uznávaný architekt Adolf Loos. Zájemci budou moci navštívit tři interiéry v majetku města a jeden byt v soukromém vlastnictví, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.
    Město si už loni vyzkoušelo systém prohlídek, který je založen na postupném přecházení lidí od jednoho bytu ke druhému, uvedla Kristina Štěpánová z odboru prezentace a marketingu. Byty leží poblíž, chůze k  nejvzdálenějšímu zabere do deseti minut. "Pokud se návštěvníkům podaří projít během dne všemi čtyřmi místy s Loosovými interiéry, tak pochopí nejen základní principy jeho tvorby, ale i důvod, proč byl ve své době naprosto unikátním fenoménem," poznamenala Štěpánová.
    Průvodci budou vyprávět o osudech bytů a jejich obyvatel, kteří byli většinou židovského původu. Přidají také detaily o architektovi. "Návštěvníci se například dozví, na co Loos potřeboval schneekessel (měděnou mísu na sníh z bílků), proč se tak dobře vyznal ve vzácných mramorech, kterými obložil stěny některých plzeňských salónů, a i to, že jako architekt téměř nekomunikoval s úřady, a je tedy těžké určit, kolik architektonických počinů v Plzni vlastně uskutečnil," dodala Štěpánová.
    Prohlídky městem vlastněných interiérů na adresách Klatovská 12, Klatovská 19 a Bendova 10 a soukromého bytu v Husově ulici 58, se budou konat od 8:00 do 16:00. Zájemci by si měli pořadí naplánovat a zarezervovat v infocentru. Další příležitost k návštěvě interiérů bude 17. září.
    Loos v Plzni často pobýval a realizoval tam několik bytů. Odborníci je považují za nesmírně cenné. Ne všechny se dochovaly. Budoucnost interiérů je v Plzni součástí programu rozvoje kultury pro období 2009 až 2019. Plánuje se například prohlídková trasa zaměřená na moderní architekturu.
    Loos (1870 až 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a spoluzakladatele světové moderní puristické architektury. Jeho styl charakterizují čisté hranolové tvary, absence ornamentů, jednoduchá funkční forma a ušlechtilé materiály.
0 komentářů
přidat komentář

Související články