Stát dal na stavbu hospice v Čerčanech 50 milionů

Vložil
ČTK
28.08.2006 09:40
Praha

Čerčany (Benešovsko) - Tři roky po založení základního kamene se v Čerčanech na Benešovsku začne stavět hospic. Bude prvním zařízením svého druhu ve Středočeském kraji. Jeho stavbu prosazuje občanské sdružení Tři, v němž se spojily tři církve. Od ministerstva zdravotnictví dostane na hospic 50 milionů korun, píše dnešní středočeská příloha Mladé fronty Dnes.

    Hospic Dobrého pastýře bude první částí komunitního centra. Na jeho stavbu by bylo třeba dvakrát tolik, než ministerstvo zdravotnictví uvolnilo. Sdružení proto hledá další finanční zdroje. O pomoc se obrátilo na zastupitelstva spádových obcí a měst, včetně Prahy. Dotaci slíbil i Středočeský kraj.
    Sdružení pomohl i  kardinál Miloslav Vlk, který v lednu vyhlásil veřejnou sbírku na stavbu hospice. Vybralo se v ní téměř 750.000 korun. Stavbu podporuje i obec, která je také členem sdružení.
    V kraji zatím funguje jen mobilní Hospic Dobrého pastýře v Benešově, který také provozuje sdružení Tři. V Malejovicích na Kutnohorsku pak organizace Klíček provozuje dětský hospic.
    Cílem hospice je nabídnout pomoc klientům s těžkým onemocněním a těm, jejichž nemoc je nevyléčitelná. Jde většinou o pacienty s onkologickým onemocněním.
    Lékař a zdravotní sestry mobilního hospice navštěvují pacienty doma, pomáhají jejich rodině zvládnout těžkosti spojené s onemocněním. Zapůjčují jim také pomůcky, například polohovací postele, speciální matrace proti proleženinám, pojízdné záchody či dávkovače léků.
    Dětský hospic se od zařízení pro dospělé liší. Slouží pacientům s chorobou ohrožující či omezující jejich život, někdy i  dětem po úrazech a jejich rodinám. Do hospicu přijíždějí spíše na krátkodobé zotavovací pobyty.
0 komentářů
přidat komentář