Stará pardubická reálka se během tří let přestaví

Vložil
ČTK
21.02.2007 13:45
Pardubice

Pardubice - Stará pardubická reálka se začne příští rok rekonstruovat na kanceláře a prostory pro veřejnost, dokončena by měla být v roce 2010. Pardubický kraj, který je vlastníkem budovy, loni vybral architektonický návrh rekonstrukce a nyní zadal zpracování stavební dokumentace. První hejtmanův náměstek Roman Línek dnes novinářům řekl, že náklady přestavby bude kraj platit ze svého rozpočtu.

    Vítězi veřejné soutěže o návrh urbanistického, architektonického a provozního řešení budovy se stali architekti Pavel a Petr Maléřové z Pardubic. Nyní za 6,4 milionu korun zpracují podrobný projekt přestavby. "Prováděcí dokumentace bude hotova v říjnu, reálné zahájení stavby vidím v roce 2008," řekl Línek.
    Návrh obou architektů počítá s tím, že objektem povede pasáž pro pěší a cyklisty, neboť zasahuje až k silnici. Přízemí bude využito jako sál pro veřejnost a výstavní prostor, v horních patrech vzniknou kanceláře. Pardubický kraj se tak pojistí pro případ, že by mu stát v budoucnu neprodloužil nájem v budově bývalého okresního úřadu, kde nyní pracuje 107 krajských úředníků. Do horních pater přebudované reálky by se mohlo vejít asi 150 zaměstnanců kraje.
    Pardubický kraj původně zvažoval, že zchátralou školu navrženou architektem Josefem Schmoranzem a postavenou v polovině 19. století využije pro galerii moderního umění. Chtěl ji buď zásadně přestavět, nebo strhnout a vybudovat zcela nový objekt. Proti se ale postavili členové pardubického Muzejního spolku, kteří navrhli ministerstvu kultury budovu zapsat jako chráněnou kulturní památku. Když neuspěli, zablokovali nakládání s reálkou soudní žalobou na ministerstvo. Kraj proto raději ustoupil a našel pro budovu jiné využití.
    Náklady na přestavbu odhaduje kraj na 121 milionů korun. "Bude to stoprocentně financováno z krajských peněz," uvedl Línek. Na přestavbu reálky na moderní galerii měl kraj přislíbenu usnesením vlády z roku 2002 dotaci 178 milionů korun. "Tyto peníze nepokládáme za mrtvé, i když se od té doby asi třikrát změnila vláda. Chceme je investovat do prostoru galerie na zámku, která je také v neúnosném stavu, výstavní sály bojují s vlhkostí. Budeme jednat s ministrem kultury, aby slíbené finance nezmizely a použily se k těmto účelům, případně na budovu Příhrádku, kde sídlí památkáři," dodal Línek.
0 komentářů
přidat komentář