Správa brněnské vily Tugendhat si pochvaluje letošní návštěvnost

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
30.10.2013 21:55
Brno

foto: David Židlický
Brno - Pro brněnskou funkcionalistickou vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu památek UNESCO, je letošní sezona mimořádně úspěšná. Předpokládá se, že ji navštíví v tomto roce zhruba 45.000 lidí. Téměř všechny vstupenky až do ledna 2014 jsou zamluveny. Vila byla po rozsáhlé rekonstrukci otevřena loni v březnu a zájem o její prohlídky je od té doby trvale vysoký, řekla dnes ČTK vedoucí správy objektu Iveta Černá.
    "V létě jsme měli problémy, protože mnozí zájemci o prohlídku se do vily nedostali. To, že máme návštěvnost stejnou jako loni, je úspěch," uvedla. Denně se koná osm prohlídek objektu a každé z nich se může účastnit nejvíce 15 lidí. Podle Černé už nelze tuto kapacitu kvůli ochraně objektu zvyšovat.
    Již 15. listopadu spustí správa vily na svých internetnetových stránkách rezervační systém pro vstupy na příští rok. Jako první jsou obvykle zamluveny všechny víkendy v létě. Asi 40 procent návštěvníků funkcionalistického objektu tvoří cizinci.
    Velkým lákadlem jsou hudební vystoupení v takzvaném Skleněném pokoji, z něhož je výhled na Brno. Objekt se plní také při filmových projekcích. Zaměřeny jsou na historické snímky. Do konce roku se budou promítat někdejší světové trháky, k nimž patří Casablanca, Někdo to rád horké nebo Upír Nosferatu.
    Objekt je nejznámější brněnskou funkcionalistickou vilou. Její rekonstrukce stála bezmála 174 milionů korun. Po opravě se návštěvnost vily Tugendhat ve srovnání s obdobím, kdy byla ještě otevřena v zanedbaném stavu, bezmála ztrojnásobila.
    Odborníci o ní hovoří jako o díle, které vneslo do moderní architektury zcela nové, revoluční prvky. Je vytvořena z těch nejkvalitnějších materiálů a architekt kladl při její tvorbě důraz na prostor, světlo a vzdušnost. Celou jednu prosklenou stěnu, za níž je výhled na Brno, lze v létě otevřít. Vilu si nechala postavit průmyslnická rodina Tugendhatů, která těsně před druhou světovou válkou kvůli svému židovskému původu uprchla před nastupujícím nacismem. Vila je majetkem města Brna.
0 komentářů
přidat komentář