Soutěž na druhou věž plzeňské katedrály patřila k nejúspěšnějším

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
06.11.2012 20:45
Plzeň

Plzeň - Jednou z nejúspěšnějších architektonických soutěží v Česku se stala ideová soutěž na návrh druhé věže katedrály sv. Bartoloměje v Plzni, kterou v dubnu vyhlásila plzeňská síť kaváren. Návrhy přišly z ČR, Slovenska, Ukrajiny i z USA, a to i přesto, že šance na realizaci stavby je minimální. Gotická katedrála na centrálním náměstí je národní kulturní památka a není pravděpodobné, že by se k ní v dohledné době něco přistavovalo. Podle majitele kaváren a autora myšlenky na doplnění věže Jana Janáka ale měla soutěž smysl - zviditelnila katedrálu, město a otevřela prostor novým a neobvyklým nápadům.

    "Soutěž byla velmi úspěšná, dorazilo 137 návrhů, sedm bylo vyloučeno a 130 jich porota posuzovala. V historii českých architektonických soutěží je to druhé místo po Národní knihovně," shrnul Janák. Porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou či s Davidem Vávrou vybrala nakonec jako nejlepší návrh útlé zlaté věže. "I přes skutečnost, že je vyšší než ta současná, však není větší, hmotnější ani dominantnější. Se starou věží je v dobrém páru. Respektuje vše původní a přitom dodává katedrále zcela nový rozměr," konstatovala porota.
    Kostel je dominantou centra Plzně od jeho vzniku na konci 13. století. Postupem času se jeho podoba také měnila a přijímala znaky různých stylů a epoch. Podle historických pramenů měl kostel skutečně kdysi mít dvě věže, od plánů se později upustilo a jižní věž se nikdy nepostavila. Nynější více než 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Čechách.
    Do soutěže přišly podle Janáka návrhy od imaginací přes vtipné až po realizovatelné nápady. Autoři využívali kámen, ocel, plasty, sklo, dřevo, hliníkové prefabrikáty, nechyběly ani návrhy, které druhou věž simulovaly optickou vizualizací, projekcemi či hrou s odrazy v zrcadlech.
    Plzeňský biskup František Radkovský není příznivcem toho, aby u katedrály vyrostla ještě jedna věž, soutěž ale ani nazatracuje a vítá pozornost, které se díky ní bartolomějskému chrámu dostalo. "Ta katedrála je už teď dokonalá, ale také se v průběhu staletí měnila. Je to živý organismus a je potřeba k ní přistupovat s pokorou, ale i s odvahou. Možná bylo teď zaseto semínko, které někdy vzklíčí," řekl. Nevyloučil, že některé příští generace by mohly vzhled chrámu změnit. Žádný ze současných návrhů ho ale neoslovil tak silně, aby si myslel, že je třeba ho určitě uskutečnit. "Jestli teď něco katedrále opravdu chybí, jsou to zvony. A zdá se, že se možná budou moci po 70 letech na věž vrátit," uvedl biskup.
    Jako vedlejší aktivita architektonické soutěže totiž vznikla sbírka na pořízení nových zvonů. Na věži jsou nyní jen dva, chybí ale hlavní velký zvon Bárta a další zvony pro vytvoření souzvuku. V roce 1942 nacisté zvony odvezli a roztavili.
    V kasičkách kaváren a na účtech se už sešlo přes 690.000 korun, podle biskupa je i vážný příslib dalších částek, včetně milionové sumy. Na čtyři nové zvony pro katedrálu, včetně pětitunového Bárty, a na nutné technické a stavební práce, by bylo postupně třeba až devět milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články