Soud má opět jednat o pokutě pro komoru autorizovaných inženýrů

Vložil
ČTK
23.01.2008 21:55
Brno

Brno - Brněnský krajský soud začátkem února patrně zruší pokutu 500.000 Kč pro Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Sankci dostala komora od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že údajně nezákonně stanovovala ceny práce svých členů. Nejvyšší správní soud (NSS) ale loni rozhodl, že komora podle zákona neměla sankci dostat. Krajský soud, který se původně postavil na stranu ÚOHS, se teď musí podřídit stanovisku vyšší instance. Jednání je nařízeno na 5. února, řekl dnes ČTK soudce David Raus.
    Komora se zhruba 25.000 členy schválila v roce 2002 svůj řád, který obsahoval ceny za výkony stavebních inženýrů a techniků s autorizací. "I když komora deklarovala, že se jedná o nezávazný dokument, přesto byly informace o výši honoráře pro členy komory inspirující," míní mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.
    To by znamenalo, že by byly ceny všech členů komory v  podstatě jednotné, a zákazníci by tak neměli na výběr z více cenových nabídek. Podle antimonopolního úřadu ale tyto ceny nepodléhají regulaci, a proto by měly vzniknout na základě tržní nabídky a poptávky.
    NSS sice uznal, že podobný ceník by mohl ohrozit hospodářskou soutěž. Přesto podle zákona nemohl ÚOHS samotné vydání ceníku pokutovat. Komora má podle správního soudu právo na vydávání ceníků a honorářových řádů, které mají doporučující charakter.
0 komentářů
přidat komentář