Socha Skácela v Brně bude podle návrhu sochaře Sobotky

Vložil
ČTK
27.05.2015 22:55
Brno

Brno - Socha básníka a spisovatele Jana Skácela vznikne v Brně podle návrhu akademického sochaře Jiřího Sobotky, který vyhrál výtvarnou soutěž na ztvárnění sochy. Stylizovaný portrét Skácela za bezmála tři miliony vytvoří vrstvenými a k sobě svařenými nerezovými trubkami, řekla dnes ČTK primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Podle ní se díky tomu budou moct lidé podívat na Brno Skácelovýma očima. Socha, která bude stát na jižní straně parku pod hradem Špilberk, má být hotová v příštím roce.

    Sobotkův vítězný návrh je silně ovlivněný estetikou 3D modelování. Tato forma využívá metodu postupného vrstvení materiálu. "Socha bude na místě s krásným výhledem. Skácel tak bude vyhlížet z parku pod Špilberkem do celého města. Pointou je, že se lidé mohou skrz jednotlivé trubky dívat na Brno básníkovým pohledem," uvedla Liptáková.
    Do soutěže přišlo 44 návrhů na podobu sochy. Hodnotila je porota, ve které byli Liptáková, primátor Petr Vokřál (ANO), ale také odborníci, jako Karel Havliš z Fakulty architektury VUT v Brně, Jana Kořínková z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, vedoucí Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Radek Horáček, ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press a další. "Dva návrhy jsme museli vyřadit. Z ostatních jsme vybrali vítěze a druhé a třetí místo," uvedla Liptáková.
    První tři návrhy čeká finanční ocenění. Sobotka dostane za vítězství 100.000 korun, druhý Tomáš Medek 60.000 korun a třetí dvojice Stefan Milkov a Jiří Trojan si rozdělí 30.000 korun.
    Spisovatel Jan Skácel se narodil 7. února 1922 ve Vnorovech na Hodonínsku. Psal básně i prózu a věnoval se tvorbě pro děti. Do jeho tvorby patří například básnické sbírky Dávné proso, Naděje s bukovými křídly, Odlévání do ztraceného vosku nebo Smuténka. V jeho dílech se projevuje silný vztah k Moravě. Zemřel v Brně 7. listopadu 1989.
0 komentářů
přidat komentář

Související články