Sdružení Fialka protestuje proti bytové výstavbě v Říčanech

Vložil
ČTK
23.10.2007 08:55
Cheb

Říčany (u Prahy) - Občanské sdružení Fialka nesouhlasí s masivní bytovou výstavbou ve stejnojmenné části Říčan. Někteří starousedlíci se obávají toho, že by kvůli změně terénu mohla při deštích zaplavit jejich domy velká voda. Vodoprávní úřad městského úřadu už zahájil řízení s investorem, společností RIM ENGINEERING, o odstranění nepovolené stavby a o uložení pokuty, sdělila ČTK předsedkyně sdružení Martina Kořenová. Podle starostky i firmy je ale stavba povolená.
    Investor zatím vybudoval kanalizaci a vodovod. "Stavba, jak je nyní provedena, neohrožuje žádnou sousední nemovitost," sdělil ČTK jednatel RIM ENGINEERING Petros Papadopoulos. Stavba je podle něj v souladu se schválenou dokumentací a spor se týká zhruba padesátimetrového úseku vodovodu. Firma o tom jedná s vodoprávním úřadem.
    Starostka Adriena Mrázová ČTK řekla, že firma vybudovala v rozporu s povolením jen část kanalizace, která je výš, než bylo v plánech. Město ji proto požádalo, aby to napravila. Protože to v daném termínu neudělala, hrozí jí pokuta.
    "Usiloval jsem o to, aby domy starousedlíků včetně toho mého, neskončily pod úrovní terénu. Staví se totiž v místě nivy potoka, hrozí tu záplavy," uvedl Jan Petříček. Podle jeho souseda Jiřího Beka byl navíc na zmíněném stavebním pozemku podle historických vojenských map v 18. století velký rybník.
    "Útvar krizového řízení shledal, že celá záležitost je v podstatě bezpředmětná. Z důvodu, že daným územím neprochází žádný vodní tok, nelze ani požádat o vyjádření správce vodního toku. Dle stávajících dostupných podkladů se nikdy nejednalo ani nejedná o záplavovou oblast," uvedl Papadopoulos.
    Proti záměru firmy se zdvihla vlna odporu už před rokem. Petici proti výstavbě podepsalo přes 700 obyvatel. Občanské sdružení Fialka tehdy spolu s  vlastníky nemovitostí, kteří žijí v sousedství stavby, podalo ke Krajskému úřadu Středočeského kraje žádost o přezkum vydaného územního rozhodnutí. Letos v září krajský úřad územní rozhodnutí zrušil, investor se proti tomu odvolal.
0 komentářů
přidat komentář