Rozšiřování Letiště Vodochody by mohlo začít už příští rok

Vložil
ČTK
04.04.2014 10:45
Odolena Voda (u Prahy) - Připravované rozšiřování Letiště Vodochody by mohlo začít na konci příštího roku. Letiště už připravuje dokumentaci pro územní řízení. Pokud ministerstvo životního prostředí zahájí přezkum minulý rok schválené studie dopadů na životní prostředí a neshledá žádná pochybení, mohlo by rozšíření, které by ročně znamenalo odbavení až tří a půl milionu cestujících, být hotové k letní sezóně roku 2017. ČTK to řekl ředitel Letiště Vodochody Martin Kačur.
    Schválená studie dopadů na životní prostředí (EIA) je nezbytná pro spuštění územního řízení. Po setkání s hejtmanem Středočeského kraje Josefem Řihákem a zhruba dvěma desítkami starostů z obcí ležících poblíž letiště teď ministerstvo životního prostředí rozhoduje, zda studii přezkoumá. „Z našeho pohledu je proces EIA uzavřen. Proběhl obdobným způsobem jako u jiných porovnatelných projektů. Jakým způsobem se bude posuzovat znovu v rámci platné legislativy, to nevím,“ řekl Kačur. Nyní Letiště Vodochody už připravuje dokumentaci pro územní řízení, v polovině roku by ho chtělo zahájit. Rozšíření by mohlo být hotové v roce 2017.
    Odpůrcům sdruženým pod iniciativou Stop Letišti Vodochody vadí, že studie EIA je sice schválená, ale obsahuje 124 právně nevymahatelných podmínek. Právě studie by měla být zárukou, že případný dopad na obyvatele neporušuje české zákony. Všechny podmínky, například dostavění přivaděče na dálnici D8, omezení počtu startů a přistání letadel nebo rozměry strojů, které bude moci letiště přijímat, chce letiště zapracovat do projektu. Jejich dodržování by podle ředitele měly hlídat orgány, které se zabývají civilním letectvím, ochranou zdraví obyvatel, ochranou životního prostředí a podobně.
     Obcím letiště navrhlo příspěvky vázané na počet odbavených cestujících. "Aby okolí mělo garanci, že chceme plnit svoje závazky, nastavili jsme v našem Veřejném příslibu i přísné penalizace za porušení našich závazků," uvedl Kačur. „Jejich výše byla stanovena tak, že by demotivovaly letecké společnosti o výjimky z pravidel vůbec žádat.“
    V budoucnosti by sem mohla létat většina dopravních letadel typů Boeing 737 nebo Airbus 320. Normální provoz je plánovaný mezi 6:00 až 22:00 hodin. Po 22. hodině bude možné přijmout některé zpožděné lety, po půlnoci nebude povolen žádný provoz.
    Momentálně je už letiště uzpůsobeno pro přistávání letadel kategorie C, to znamená do rozpětí křídel 36 metrů. Výjimkou jsou pouze větší, většinou vojenská letadla například Iljušin 76 nebo Herkules C-130, které přivážejí rozebraná letadla L - 39 Albatros pro potřeby výrobního areálu. Protože Letiště Vodochody nebude ani po rozšíření přesahovat roční počet 50.000 startů nebo přistání, musí splňovat vnější i vnitřní hlukové limity, a to i uvnitř navrženého ochranného hlukového pásma, což je rozdíl oproti pražskému Letišti Václava Havla, které už má výjimku a musí splnit jen takzvaný vnitřní hlukový limit.
    Ve Vodochodech by mělo vzniknout až 500 pracovních míst přímo u provozovatele letiště a firmy navázané na provoz rozšířeného letiště by mohly vytvořit další 2500 pracovních příležitostí. Kapacita letiště by měla z dnešního ročního počtu 12.000 startů a odletů stoupnout přibližně na trojnásobek. Do Vodochod by mohly přejít některé nízkonákladové společnosti z Letiště Václava Havla, které by podstatně rozšířili svůj stávající provoz do Prahy, ale i další, které do Čech zatím nelétají. Na provozu letiště se budou podílet zhruba z 80 procent. "Co se týče kontroly a údržby letadel, není rozdíl mezi nízkonákladovou a jakoukoli jinou společností, to dostatečně řeší evropská legislativa," dodal Kačur. Letiště funguje i pro mateřskou firmu Aero Vochody v oblasti vývoje a servisu vlastních výrobků. Velkou část klientely dnes tvoří malá dopravní a soukromá letadla.
    Celková výše investice do rozšíření letiště včetně vybudování nájezdu na dálnici D8, rozšíření dráhy i budov letiště by měla činit zhruba tři miliardy korun. Letiště Vodochody patří do skupiny Aero, kterou ovládá společnost Penta. Penta ho koupila od státu na začátku roku 2007 za tři miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články