Rekonstrukce kina Varšava v Liberci zřejmě začne na jaře

Vložil
ČTK
24.10.2013 18:35
Liberec

Liberec - Rekonstrukce zchátralého kina Varšava v centru Liberce za 20 milionů korun zřejmě začne v březnu příštího roku. Sdružení Zachraňme kino Varšava už poslalo Regionální radě Severovýchod všechny podklady ke schválení evropské dotace a zároveň vypsalo soutěž na projektanta. Výběrové řízení na firmu, která kino opraví, chce vyhlásit v lednu. ČTK to dnes za sdružení řekl Jiří Žid. "Hotovo bychom chtěli mít do příštího léta," uvedl.

    Budovu jen několik desítek metrů od radnice chtějí členové sdružení proměnit v multifunkční kulturní centrum, kde se nebudou jen promítat filmy, ale měly by se v něm konat i koncerty a další akce. Pro kino proto v projektu plánují pořízení digitální a divadelní techniky. Kompletně vyměnit se také musejí všechny vnitřní rozvody, okna a dveře a budovu zateplit. "Dispozičně by to mělo zůstat tak, jak je to tu nyní," řekl Žid.
    Bývalé kino je už od léta provizorně otevřené, sdružení ho má od města pronajaté. Na představení chodí zhruba 40 až 50 lidí. "Považujeme to za úspěch, nemáme skoro žádnou reklamu," uvedl Žid. V kině se navíc netopí a teplota se tam dnes při předpremiéře filmu Filipa Remundy Boží mlýny na prodej pohybovala kolem deseti stupňů. "Topit nemůžeme. Kino bude v provozu, dokud to klimatické podmínky dovolí," konstatoval Žid. Jako poslední je zatím plánovaný na 6. prosince dokumentární festival krátkých rakouských filmů.
    V kině se promítá pravidelně ve čtvrtek a v pátek a nárazově se tam konají další akce. "Příští víkend budeme mít dvoudenní festival Po.hlavě," uvedl další člen sdružení Petr Hubáček. Budou na něm promítat snímky z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který začal dnes.
    Kino Varšava je nejstarším stálým libereckým biografem, otevřen byl v roce 1908. Protože ale původní přízemní objekt kapacitně nevyhovoval, byl v letech 1922 a 1923 rozšířen. Tehdy získal současnou podobu ve stylu art deco. Krátce po oslavě stých narozenin bylo kino uzavřeno. Radnice na slibovanou rekonstrukci neměla peníze, v Liberci navíc v posledních letech vznikla hned dvě multikina, což znamenalo konec všech jednosálových kin ve městě. Magistrát se přesto na jeho obnově bude podílet částkou 1,8 milionu korun. Kraj by měl přidat dalších 1,2 milionu, zbytek se zaplatí z dotace EU.
0 komentářů
přidat komentář

Související články