Dokončit rekonstrukci foyeru kina v Liberci pomáhají brigádníci

Vložil
ČTK
01.11.2014 19:15
Liberec

Liberec - Za pomoci brigádníků začala dnes v Liberci závěrečná fáze rekonstrukce foyeru zchátralého kina Varšava. Akce by měla do nejstaršího kamenného kina ve městě vrátit život. Pracovat se bude o každém víkendu minimálně do konce listopadu, řekl ČTK člen spolku Zachraňme kino Varšava Petr Hubáček. Spolek má kino v pronájmu na sedm let od města.
    Varšava byla uzavřena před šesti lety, krátce po oslavě svých stých narozenin. Radnice tehdy na rekonstrukci odhadovanou na 80 milionů korun neměla peníze, v Liberci navíc vznikla dvě multikina, což znamenalo konec všech jednosálových kin ve městě. Spolek přesto věří, že se promítání podaří ve Varšavě obnovit a budova by mohla fungovat jako víceúčelové kulturní centrum. Jako první chce letos nebo na začátku příštího roku zprovoznit kavárnu ve foyeru. "Chceme, aby ten prostor začal žít, dýchat a lidé viděli, že se tady něco děje," uvedl Hubáček.
    Práce začaly v létě. "Máme nové rozvody kanalizace, vzduchotechniky, elektroinstalace, vody a především topení, což je základ," uvedl další člen spolku Ondřej Pleštil. Na úvodní etapu získal spolek od města a kraje dotaci 2,1 milionu korun, na pokrytí všech nákladů to ale nestačí. "Je nutné svépomocí finalizovat interiér foyeru a prvního patra tak, aby bylo možné instalovat bar, stoly, židle, veškerou techniku," vypočetl Hubáček. Organizátoři uvítají každého, kdo bude ochotný pomoci. Hlásit se pomohou na facebooku kina nebo emailu kinovarsava@gmail.com.
    Spolek plánuje i další etapu oprav, jež by se měla týkat sálu. Na jeho obnovu je odhadem potřeba asi pět milionů korun, peníze chce spolek získat ve sbírce. Spolek chtěl původně Varšavu opravit s pomocí evropské dotace. Od projektu za 20 milionů Kč ale loni ustoupil, protože peníze by na kompletní rekonstrukci budovy nestačily. Potřeba je asi 30 až 40 milionů.
    I když podmínky v kině zatím promítání nepřejí, příští víkend se v něm uskuteční ozvěny jihlavského mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. "Půjde o večerní projekce šesti nejlepších snímků z právě ukončeného festivalu Ji.Hlava 2014 včetně debat s režiséry. Spolu s Prahou a Brnem jsme byli vybráni ke spolupráci jako jediné další město v Česku, čehož si vážíme," dodal Hubáček.
0 komentářů
přidat komentář

Související články