Radnice v Ivančicích připravuje obnovu tamní synagogy

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
19.08.2006 11:25
Praha

Ivančice (Brněnsko) - Radnice v Ivančicích na Brněnsku připravuje rekonstrukci tamní synagogy z poloviny 19. století, která přijde na 20 milionů korun. Začít by měla příští rok. Historický objekt při ní získá původní podobu. Po úpravách v něm vznikne galerie s expozicí o historii města.

    "S projektem nám po odborné stránce pomůže Muzeum Brněnska. Peníze na stavební práce chceme získat z různých zahraničních fondů," řekl dnes ČTK ivančický starosta Vojtěch Adam. Doplnil, že město se potýká s dluhem asi 90 milionů korun, a není proto schopno vzít zcela na svá bedra obnovu synagogy.
    Bývalá židovská modlitebna v minulosti sloužila jako sklad pro exponáty Muzea Brněnska, které v jednom z tamních sálů pořádalo výstavy. Depozitář se ale v uplynulých měsících přestěhoval do Rajhradu, kde jsou exponáty umístěny v památníku písemnictví.
    Podobně jako na ostatních synagogách se i na ivančické podepsalo nešetrné zacházení s památkami za komunistického režimu. V interiéru objektu vznikly podle odborníků zcela nevhodné sloupy. Jeho architektonickou podobu narušily i další necitlivé úpravy. Snahou Ivančic bude obnovit synagogu tak, jak se to v minulosti již podařilo v Boskovicích na Blanensku či v Břeclavi, kde je využívána k výstavám a oddávání snoubenců.
0 komentářů
přidat komentář