Radní v Brně uzavřeli soutěž na sochu Jošta, chtějí vypsat jinou

Vložil
ČTK
08.07.2009 21:30
Brno

Brno - Brněnští radní definitivně ukončili sochařskou soutěž na zpodobnění moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského. Vítězný návrh Mariuse Kotrby se jim nelíbí a nevybrali ani žádný jiný. Příští rok radnice asi vyhlásí novou soutěž. "Tentokrát chceme více upřesnit naše požadavky. Měli jsme představu klasické jezdecké sochy, návrhy však byly spíše moderní," řekl dnes novinářům primátor Roman Onderka (ČSSD).
    Radní vyjádřili nelibost nad vítězným návrhem už v červnu. Na svém úterním zasedání definitivně rozhodli, že město nenechá zhotovit žádný ze soutěžních návrhů. "Uvažujeme o tom, že bychom v příští soutěži nechali hlasovat také veřejnost, nezávislé obyvatele Brna. Rada by pak měla k dispozici doporučení odborné komise i občanů města," uvedl Onderka.
    Jezdeckou sochu prosazoval bývalý primátor Richard Svoboda (ODS). Měla být odhalena 1. října 2010 v den 600. výročí zvolení Jošta římským králem. Termín se nestihne, přiznala už v červnu rada. Radní chtějí výročí využít jako vhodné datum k vyhlášení nové soutěže.
    Svoboda s občanským sdružením Jošt Moravský vyhlásil také veřejnou sbírku na zhotovení sochy. Na kontě je k dnešku více než 1,4 milionu korun. Sbírka podle Onderky může pokračovat a její výtěžek lze využít později. Náklady na neúspěšnou výtvarnou soutěž včetně odměn umělcům ponese město.
    Jošt Lucemburský (1351 až 1411), synovec Karla IV. a politik evropského významu, patří k nejvýznamnějším osobnostem středověkého Brna. Je pochován v kostele svatého Tomáše na Moravském náměstí.
    Kotrba pojal jezdeckou sochu na podstavci moderně. Myslbekova svatého Václava nepřipomíná ani vzdáleně. Kotrba však bude mít na Moravském náměstí jinou sochu. Loni vyhrál soutěž na ztvárnění Spravedlnosti. Jeho muž v podřepu zvedající ze země kvádr ozdobí prostranství před Nejvyšším správním soudem. Na Moravském náměstí mají stát ještě další dvě sochy - Mírnost a Moudrost.
   Architekt Petr Hrůša, jenž je autorem koncepce Moravského náměstí, ČTK řekl, že při výběru sochy musí jít stranou pocity libosti a nelibosti. "Oni (radní) se v tom neumí najít a myslí si, že udělají chybu. Ale chyba je, když půjdou cestou té libosti. Jestli se bude rada, která je složená z různých profesí, dohadovat, jestli je hezčí černovláska nebo blondýna, tak se nikdy nedohodne," uvedl Hrůša.
9 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Pán bůh zaplať
Eva
09.07.09 07:09
náhrada
Martin Rosa
09.07.09 08:04
sochařská soutěž
Kaker
09.07.09 10:19
náhrada 2
Martin Rosa
09.07.09 10:38
ad pan Kaker
Radek
09.07.09 11:53
zobrazit všechny komentáře

Související články