Při stavbě vědeckých center se může ušetřit až miliarda korun

Zdroj
Adéla Klimešová
Vložil
ČTK
24.12.2012 10:10
Praha

Praha - Při budování vědeckých center spolufinancovaných Evropskou unií by se mohla ušetřit až miliarda korun, zlevňují totiž stavební práce. ČTK to řekl Jan Kříž, který na ministerstvu školství řídí evropský program Výzkum a vývoj pro inovace. Z něj se hradí vědecké projekty. Část uspořených peněz přitom mohou badatelé využít na jiné účely. Zejména velké projekty ale jinak provázejí spíš problémy, stavby se zpožďují.
    
"Já si myslím, že klidně se může uspořit z těch dvou os i miliarda," uvedl Kříž a dodal, že u všech projektů jsou úspory na stavbách 20 až 30 procent. Za nižší ceny může propad stavebnictví v posledních letech. Podle studie společnosti CEEC Research ze září letošního roku například firmy připravující stavební projekty často soutěží o zakázky dumpingovými cenami.
     Z celkových úspor mohou vědci na jiné aktivity převést 30 procent, uvedl Kříž. "Sedmdesát procent jde zpátky do operačního programu, a to se používá na jiné projekty," dodal.
     Například při stavbě obřích vědeckých center prý takto mohou zbýt i  stamiliony korun. Peníze pak vědci využijí třeba na nákup modernějšího vybavení, než s jakým původně počítali. Když byl totiž projekt s určitými parametry schválen například v roce 2009, potřebná technika se od té doby výrazně vyvinula kupředu.
     Právě stavby velkých center ale jinak provázejí problémy, zpoždění má například výstavba superlaseru ELI za sedm miliard korun. Na stavbu biotechnologického a biomedicínského centra Biocev, na nějž má jít z EU 2,3 miliardy korun, ještě ani nebylo vyhlášeno výběrové řízení. Všechny projekty by se přitom podle evropských pravidel měly stihnout dokončit do roku 2015. Kříž už připustil, že v případě Biocevu by ministerstvo mohlo v nehorším od projektu ustoupit.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
wtf
BOB
27.12.12 02:05
zobrazit všechny komentáře

Související články