Přerov po letech příprav asi zahájí stavbu nového Tyršova mostu

Zdroj
Alena Petrželová
Vložil
ČTK
20.01.2006 14:15
Přerov

PŘEROV - Vedení Přerova po letech příprav asi zahájí stavbu nového Tyršova mostu, který v centru města spojí břehy řeky Bečvy. Radní se rozhodli dát přednost variantě, kterou před lety zvolila komise odborníků. Proti této podobě ale protestují ornitologové. Obávají se, že se o ocelová lana mostu budou zabíjet ptáci. Cenu mostu odhadli zástupci radnice na 50 milionů korun.
"Rada doporučila odboru rozvoje vytvořit projektovou dokumentaci k Tyršovu mostu. Respektovali jsme výsledky architektonicko-urbanistické soutěže z přelomu let 2003 a 2004. Je to zásadní investiční akce, která zasahuje do podoby centra města. Budou se tím proto v únoru zabývat zastupitelé," řekl dnes novinářům místostarosta Zdeněk Boháč (ODS).
Navržená varianta radních ale u obyvatel města největší podporu nenašla. Ve veřejné anketě dali již dříve lidé přednost návrhu mostu, který se v architektonické soutěži umístil na druhém místě. Podle radních to není překážkou. "Je to rozpolcené, konzervativnější občané se přiklánějí k tradičnějšímu návrhu," podotkl místostarosta Boháč.
S variantou, kterou prosazuje rada, nesouhlasí ornitologové. Zhruba rok pracovali na studii, která měla podle Jiřího Šafránka z Moravského ornitologického spolku zjistit možné dopady na zdejší ptactvo. Odborníci tvrdí, že se o ocelová lana mostu budou ptáci zabíjet. "Trváme na našem názoru, studie naše obavy ještě potvrdila," řekl dnes ČTK Šafránek. Vedení města ale tyto obavy nesdílí a tvrdí, že studie ornitologů byla příliš obecná a široká.
Podle místostarosty Jiřího Lajtocha (ČSSD) se město bude nyní ucházet o grant či peníze z dotačních programů, ze kterých by mohlo stavbu mostu zaplatit. Kvůli tomu, že most směřuje do památkové zóny, bude město muset přípravu stavby konzultovat také se Státní památkovou péčí.
Nový Tyršův most by měl nahradit dosavadní lávku přes řeku Bečvu, která je ve velmi špatném stavu. Městu hrozí, že ji bude muset uzavřít. Podle zástupců Přerova není ekonomické lávku opravovat, proto radnice přistoupila k možnosti vystavět místo ní most nový.
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
NALÉHAVÝ DOTAZ pro ornitology...
šakal
21.01.06 12:23
S.O.S.
Jan Kratochvíl
22.01.06 02:06
...chi, chi, chi, chi...(7;- ))...
šakal
22.01.06 09:53
zobrazit všechny komentáře

Související články