Pražské hotely s historií lákají turisty svou atmosférou

Zdroj
Iva Pokorná
Vložil
ČTK
28.05.2008 11:15
Praha

Praha - Turisté v Praze v poslední době již netouží po nových neosobních hotelech, byť sebeluxusnějších, láká je bydlení s historickou atmosférou města. Vybrat si mohou z mnoha na hotely přestavěných památkově chráněných domů v historickém centru města, ale i z řady původních pražských hotelů, které figurují na seznamu kulturních památek.
    Jen Václavské náměstí nabízí hned pět hotelů - památek od secese přes kubismus až po socialistický realismus 50. let.
    Skvostem pozdní secese s přechodem ke stylu art deco je hotel Ambassador v dolní části náměstí. Objekt, v jehož architektuře se projevují i orientální prvky byl postaven před první světovou válkou jako obchodní dům a na hotel byl přestavěn v roce 1922. V jeho suterénu působil i známý kabaret Alhambra. Secesní památkou je hotel Evropa, kterému se stále říká jménem jeho nejslavnějšího majitele - Šroubek. Budova vznikla v  letech 1904 až 1905 na místě staršího hotelu Arcivévoda Štěpán.
    Šestipatrový hotel Juliš s funkcionalistickým průčelím podle projektu Pavla Janáka patří k nejvýznamnějším dílům české meziválečné architektury. Proslul především svou prostorovou a průhledovou kavárnou. Dvorní křídlo je ve stylu pozdního kubismu.
    Na seznamu památek je také hotel Adria, původně dům U Modré boty, jehož sklepy skrývají zbytky dvou gotických měšťanských domů. Hlavní průčelí je eklekticky neobarokní z roku 1911. V divadle Adrie měl svoji scénu herec a režisér Emil Artur Longen.
    V roce 1991 se seznam kulturních památek rozrostl o hotel z historicky nejmladšího období. Hotel Jalta z roku 1958 odborníci hodnotí jako příklad nejhodnotnější a kultivované pražské architektury socialistického realismu. Z období takzvané sorely je na seznamu památek od roku 2000 také International (Internacionál), dnešní čtyřhvězdičkový Hotel Crowne Plaza Prague v Dejvicích. Stavba kopírující monumentální sovětské paláce vznikala v letech 1952 až 1954 z rozhodnutí ministra obrany Alexeje Čepičky, Gottwaldova zetě. Hotel přezdívaný jako "sen šíleného cukráře" je největší věžovou stavbou té doby, má 16 pater, celková výška je impozantních 88 metrů, z toho vlastní budova měří 67 metrů. Jako Jalta i Internacionál měl protiatomový kryt, v němž mohlo přežít dva týdny 600 osob. Po rekonstrukci byl otevřen v roce 1997.
    Více než 100 let hostům slouží hotel Paříž s  nezaměnitelnou tváří neogotické stavby s výraznými secesními prvky. Stavěl se v  letech 1904 až 1907. Atmosféra secese dýchá na hosty v kavárně a restauraci s  tyrkysovými keramickými a dřevěnými obklady stěn. Luxusní "koloniální" styl pozdní secese nabízí od roku 1914 vloni rekonstruovaný hotel Imperial na rohu ulice Na Poříčí.
    Také památek přestavěných na hotely stále přibývá. Už v  70. letech byl na luxusní hotel přestavěn známý renesanční dům U Tří pštrosů pod mosteckou věží na malostranské straně Karlova mostu. Na Starém Městě je jednou ze zdařilých ukázek komplex Jiráskova domu a barokního Pachtova paláce, v němž kdysi býval proslulý hudební salon, který údajně navštěvoval i Mozart.
    Turisté bydlí snad už v každém druhém historickém domě Starého Města, Malé Strany či Hradčan. Domy U Zlaté studny, U Rotta, U Šuterů, U Červeného lva, U Zlatého kola, U černého orla - všechno jsou hotely. Chráněné památky se tak sice s novým využitím opravují, mnohdy k nim ale investor přistupuje necitlivě a nerespektuje ani jejich historickou hodnotu.
0 komentářů
přidat komentář