Praha 5 dostala za obří květináče pokutu od památkářů

Zdroj
Šárka Dvořáková
Vložil
ČTK
29.03.2013 23:40
Praha

Praha - Praha 5 dostala za obří květináče, které loni rozmístila v ulicích Smíchova, dvě pokuty od památkářů. Důvodem je podle ředitele magistrátního odboru památkové péče Jiřího Skalického to, že radnice květináče umístila na památkově chráněných územích bez povolení památkářů. Celkem musí Praha 5 zaplatit 147.000 korun. Na květináče si dlouhodobě stěžovali místní obyvatelé.
    
"Důvodem pokuty je to, že neoprávněně umístili tyto objekty jak v památkové rezervaci, tak v památkové zóně," řekl ČTK Skalický. Podle něj se radnice proti pokutě odvolala, ministerstvo kultury ale sankci potvrdilo. Udělení pokuty ČTK potvrdila mluvčí Prahy 5 Ivona Kratochvílová, více se ale k záležitosti nevyjádřila.
     Památkářům vadilo především umístění obřích betonových květináčů na Hořejším nábřeží, které je součástí Pražské památkové rezervace, a dále v ulicích Svornosti a Strakonická, které jsou v  památkové zóně Smíchov. Celkem bylo podle památkářů nevhodně rozmístěno 98 květináčů.
     Obří květináče, do nichž se mají sázet stromky a keře, začala radnice rozmisťovat loni v létě. Vyrobeno bylo celkem 245 nádob. Městská část na projekt, který měl údajně zlepšit životní prostředí, zřejmě dostane 16 milionů korun z Evropské unie, dalších 1,5 milionu korun doplatí ze svého.
     Záměr ale od počátku vyvolával nesouhlas místních obyvatel, kteří kvůli tomu zorganizovali i petici. Podle obyvatel květináče omezovaly průchod a vytvářely na chodnících bariéry. Radnice pak na podzim odvezla květináče z míst, kde si je lidé nepřáli. Nyní chystá úpravu celého projektu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články