Praha 1 nepřidělí příspěvky na opravy domů

Vložil
ČTK
28.09.2007 11:25
Praha

Praha - Radnice Prahy 1 letos nedá příspěvky vybraným společenstvím vlastníků bytů na opravy jejich budov. Ačkoli radní navrhli dát granty celkem za 18,5 milionu korun na rekonstrukce 19 domů, zastupitelé to dnes neschválili. Někteří z nich poukazovali na to, že mnohá společenství o možnosti přihlásit se o grant vůbec nevěděla, měnila se pravidla a celé řízení bylo uspěchané. Ve třech společenstvích navíc figurují i místní politici.

Vedení radnice se nevzdává myšlenky vypsat podobné grantové řízení pro příští rok. "Je otázka, jaká budou pravidla," řekl novinářům místostarosta Michal Valenta (ODS). Prvořadým cílem asi bude dávat příspěvky na opravy fasád. Je také možné, že o grant se budou moci přihlásit i soukromí majitelé domů.
Projednávání návrhu dnes trvalo asi půldruhé hodiny. "Je to dobrá myšlenka, ale vše bylo strašně uspěchané. Měnila se pravidla, nebyla žádná informovanost," řekl opoziční zastupitel Jaroslav Škárka (Věci veřejné). Podle starosty Petra Hejmy (ODS) byl nynější návrh pokusem a premiérou. "Nevyhazujeme peníze z okna. Chceme společenstvím vlastníků pomoci," zdůraznil.
Pro schválení grantů byl Jan Votoček (SNK ED). "Pokud je odmítnete, bude si myslet 1500 obyvatel městské části, že si z nich děláte blázny," uvedl Votoček, který v jednom ze společenství figuruje. V dalších jsou místostarosta Daniel Hodek a radní Ivan Solil (oba ČSSD). Už dříve řekli, že si nemyslí, že jsou ve střetu zájmů.
Hlasování provázely zmatky. Zastupitelé nejprve rozhodovali o tom, zda mají ze seznamu navržených společenství vyjmout ta, v nichž jsou politici, a jedno, které údajně nesplnilo podmínky. Po hlasování některým z nich nebylo jasné, o čem se vlastně rozhodovalo: zda o vyřazení společenství, nebo naopak o jejich zařazení. Nakonec ale zastupitelé neschválili ani upravený návrh na přidělení příspěvků.
0 komentářů
přidat komentář