Praha 1 chce znát názor lidí na umístění Freudovy sochy

Vložil
ČTK
23.03.2007 11:40
Praha

Praha - Radnice Prahy 1 chce zjistit, jaký názor mají obyvatelé z okolí takzvaného kozího plácku na umístění sochy zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda. Na náměstí by se měla podle plánu magistrátu objevit v květnu. Někteří lidé sepsali protestní petici. Radnice uspořádá malé referendum, řekl dnes novinářům starosta Petr Hejma (ODS).

    "Je správné znát názor místních lidí. Podle výsledku se radnice zachová," uvedl starosta. Nechce se řídit peticí, kterou podle něho podepsalo kolem 160 lidí, když jich v okolí náměstí bydlí několik tisíc.
    Pokud by obyvatelé záměr odmítli, radní Prahy 1 by umístění sochy stejně těžko ovlivnili. Městská část může být účastníkem schvalovacího řízení, konečný verdikt vynese stavební úřad. "Socha tam může být i proti vůli městské části," poznamenal Hejma.
    Hlasování se nebude řídit zákonem. Lidé budou odpovídat na jednoduchou otázku, anketní lístky dostanou do schránek.
    Proti instalaci sochy několikrát protestoval na plácku mezi Staroměstským a Haštalským náměstí aktivista a zemědělec Stanislav Penc, který přivedl i kozy. V petici se údajně píše, že na místě v minulosti stála pumpa a měla by se obnovit. Freud prý nemá s pláckem vůbec nic společného.
    Socha za zhruba pět milionů korun podle návrhu Michala Gabriela je už podle Hejmy hotová. Plastika má podobu vědce sedícího za stolem, přičemž na stole stojí další stůl se sedící postavou a výjev se takto opakuje. Podle kritiků je dobrá, ale měla by stát jinde
    Freud se narodil v roce 1856 ve Freibergu, nyní Příboru na Moravě. Byl významným psychologem již ve své době. Věnoval se zkoumání psychologických příčin duševních poruch. Zajímal se o výklad snů, lidské vědomí i nevědomí.
0 komentářů
přidat komentář