Povodňový model Plzně ukázal, kde nelze zabrat zátopové zóny

Zdroj
Lada Pešková
Vložil
ČTK
18.06.2007 16:15
Plzeň

Plzeň - Asi na 11 místech v Plzni by se neměly zcela zastavět ani pasivní zátopové zóny. Ukázalo to nové posouzení matematického povodňového modelu, které si nechala zpracovat plzeňská radnice. Až dosud se na povodňovém modelu posuzovala každá stavba v pasivní zóně zvlášť. Nyní dostalo město odpověď komplexní pro úplné zastavení zón na celém území, řekl dnes ČTK náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL).

Podle výsledků budou úředníci a představitelé města rozhodovat, zda je žádoucí omezit nebo zakázat další výstavbu a terénní úpravy v pasivní zóně záplavového území, například v územním plánu.
Zákon o vodách významně omezuje výstavbu a činnosti v aktivní záplavové zóně, ale v pasivní zóně nejsou omezení tak přísná. Zájem investorů o výstavbu právě v těchto pasivních lokalitách je trvalý. Pět let po povodních, které napáchaly v Plzni nemalé škody, pomalu roste. Magistrát proto chtěl vědět, jak se voda bude chovat, kdyby povolil stavět na všech parcelách.
Podle nového posouzení by mohly při záplavách vzniknout problémy při zastavení pasivních zón mimo jiné na Mži v Malesicích a Radčicích, na Úhlavě v Hradišti a Štěnovcicích a na Úslavě v Koterově nebo u střelnice. "Na mnohých těchto místech ale funguje určitá historická paměť, lidé vědí, že by se tam stavět nemělo," doplnil Náhlík.
0 komentářů
přidat komentář